O kryminale Piotra Sowińskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

O kryminale Piotra Sowińskiego

Biblioteka Tuvim zaprasza 25 XI o godz. 18 na spotkanie poświęcone najnowszej książce Piotra Sowińskiego „Zapomniana misja".
O książce:

Jesień 1988. Weteran Powstania Wielkopolskiego – Jan Fontowicz, zostaje zamordowany. Prowadzący śledztwo prokurator – pochodzący z Łodzi Paweł Jasiński – ma wątpliwości, co do rzetelności miejscowej milicji. Wykorzystuje fakt, że na pogrzeb przyjechał jego przyjaciel z czasów łódzkich, porucznik Kostecki. Jedno z wcześniejszych śledztw spowodowało, że Kostecki wylądował w szpitalu psychiatrycznym, przez problemy zdrowotne na tle nerwowym, stając się obiektem kpin ze strony kolegów. Ta okoliczność spowodowała, że porucznik MO bez większych problemów uzyskał długotrwałe zwolnienie lekarskie i może nieoficjalnie wesprzeć prokuratora w szukaniu zabójcy.

Obaj rozpatrują różne wątki: od politycznego, poprzez zemstę, do typowo rabunkowego. Wszystkie tropy zdają się być fałszywe. Wydaje się, że kapitan Fontowicz został zamordowany przez przypadek.

Piotr Sowiński debiutował w roku 2018 książką „Mecz o życie”. Jest laureatem konkursów literackich („Ikarowe strofy” w roku 2017, „O Różę Karoliny” w roku 2018). W roku 2017 jego opowiadanie a pod tytułem „Niebieski koralik” zostało nagrodzone laurem trzeciego miejsca w konkursie „Złoczyńcy w uzdrowisku”. W roku 2018 inne opowiadanie, pod tytułem „Powrót”, zostało wyróżnione na kolejnej edycji tego konkursu literackiego. Obydwie opowieści znalazły się zbiorach pokonkursowych opowiadań. Za opowiadanie pod tytułem „Budychy” był nominowany do Nagrody Literackiej Winiarki, następnie został laureatem trzeciego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka. Opowiadanie pod tytułem „Pogórzanin” znalazło się w pokonkursowym wydawnictwie (jesień 2019). W tym samym czasie ukazała się druga książka autora pt. „Najniższy krąg piekła”. Latem 2020 roku ukazała się kolejna książka „Akcja Wiernych” rozgrywa się w 1942 w wcielonej do III Rzeszy Łodzi. Pod koniec roku 2020 została wydana powieść „Łowcy”, której tematyka nawiązuje do afery „łowców skór”. W swoich książkach autor przyjmuje konwencję kryminału, ale to, o czym pisze nie wpisuje się do końca w schemat gatunku. To tylko pretekst do poruszenia problemów i zagadnień, związanych z tematyką historyczną i społeczną. Cechą charakterystyczną książek Piotra Sowińskiego jest specyficzne poczucie humoru.

Spotkanie poprowadzi Marcin Szymański.