Ocalić od zapomnienia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Ocalić od zapomnienia

"Historya o wyrokach bożyszcz pogańskich" z 1777 r. czy "(...) Definicyje rzeczy, w których dzieci powinny być ćwiczone" to tylko niektóre z tytułów książek, uratowanych od zapomnienia dzięki projektowi digitalizacji prowadzonemu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zakończyła realizowany w 2019 roku projekt „Digitalizacja książek ze zbiorów Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”.

W ramach projektu zdigitalizowano oraz umieszczono w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej (w kolekcji Muzeum w Nieborowie i Arkadii) 42 nowe obiekty. Są to wydawnictwa, które wcześniej nie były skanowane i publikowane przez inne biblioteki cyfrowe lub takie egzemplarze, które mają szczególną wartość ze względu na ciekawe zapiski, dedykacje, superekslibrisy, wpisy własnościowe, pieczątki.

Opublikowano m.in.: „Odrobiny Stołv Krolewskiego, Abo Historya O Cudownym Obrazie Naswięt. Panny Maryey Częstochowskiej : [...]” z 1683 roku, czy „Dzieje panowania Zygmunta III, Króla Polskiego” Juliana Ursyna Niemcewicza z 1819 roku. Publikacja z odręczną adnotacją autora w tomie 1.

Projekt zrealizowano wspólnie z Muzeum w Nieborowie i Arkadii. W ramach doposażenia pracowni digitalizacji WBP zakupiono komputer z osprzętem i oprogramowaniem do obróbki digitalizowanych materiałów. Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”.

Opis wydarzenia: materiał nadesłany/pi
Zdjęcia: materiał nadesłany 

Kategoria

Literatura
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.