POETYCKO PONAD GIDLAMI | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

POETYCKO PONAD GIDLAMI

Uczestnicy Warsztatów Poetyckich. fot.E.Bodanka

Radomszczańskie Stowarzyszenie Literackie „Ponad” zorganizowało Warsztaty Poetyckie, w których wzięli udział twórcy z prawie całej Polski.
Na południowo-wschodnich krańcach województwa łódzkiego leży niewielka gmina Gidle. Ten rolniczy region słynie głównie z pięknego Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, do którego corocznie przybywają tysiące pielgrzymów. Miejscem Warsztatów Poetyckich był Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny Nadleśnictwa Gidle w Niesulowie. W dniach 26-27 kwietnia 2019 roku przebywało tutaj ponad czterdziestu poetów z Radomska, Łodzi, Częstochowy, Kielc, Szczecina, Piotrkowa Trybunalskiego, Kłobucka, Szczekocin, Myszkowa…

Warsztaty prowadziło dwóch twórców – najpierw piotrkowianin Witold Stawski skupił się na nad zagadnieniami praktycznymi związanymi z procesem powstawania wiersza. W oparciu o szkic swojego utworu pokazał przy pomocy zebranych, w którą stronę można rozbudować poezję. Natomiast krakowianin Jacek Sojan zajął się omówieniem tematów teoretycznych, np. odpowiedzią na pytanie, czym jest wiersz?

Kolejnym punktem programu była prezentacja własnych utworów. Sympatyczna atmosfera spowodowała, że autorzy od popołudnia do prawie godziny 3.00 w nocy prezentowali swe utwory.  Recytowane wiersze a także fraszki przeplatane były poetyckimi piosenkami w wykonaniu Witolda Stawskiego oraz Roberta Marcinkowskiego. Obaj akompaniowali sobie na gitarze. Przerywnikiem był występ wokalny Marysi Markiewicz, natomiast do zabawy przyłączyli się dwaj leśnicy w mundurach, grający także na gitarach. Poeci nie tylko słuchali, czytali i rozmawiali o poezji, lecz również wymieniali się swoimi tomikami.

Następnego dnia, w sobotę zorganizowana została wycieczka po terenie gminy. Autokar zapewnił wójt gminy Gidle pan Lech Bugaj. Odwiedzono oczywiście sanktuarium w Gidlach, a także dwa inne kościoły. Na lokalnym cmentarzu zapalono lampki pod pomnikami powstańców styczniowych, ofiar Katynia, oraz obrońców z września 1939 roku. Zwiedzono miejsce walk partyzanckich Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich pod wsią Ewina. Nie można pominąć miłego spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach, gdzie poeci zapoznali się z dorobkiem placówki, wzięli udział w wernisażu prac graficznych lokalnego twórcy Andrzeja Bańcerka (w pierwszą rocznicę jego śmierci), a także wysłuchali występu bardzo uzdolnionych wokalnie dziewcząt.

Sympatycznym akcentem było spotkanie z wójtem Lechem Bugajem przed  zabytkowym pałacykiem, a obecnie siedzibą Urzędu Gminy. Wkrótce planowane jest wydanie tomiku poezji, w którym znajdą się wiersze uczestników Warsztatów, które tematycznie związane są z gminą Gidle. Częściowe wsparcie finasowe publikacji obiecało  Starostwo Powiatu Radomszczańskiego

- Było fantastycznie – podsumowała imprezę  główna organizatorka pani Edmunda Bodanka. – Cieszę się, że wszystko udało się zgodnie z zamierzeniami. Jestem bardzo zadowolona i myślę, że uczestnicy również...

Paweł Reising

Kategoria

Literatura