Spotkania z literatami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Spotkania z literatami

Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza na spotkanie z dziennikarzem i pisarzem Tomaszem Grzywaczewskim. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki 21 X o godz. 18. Organizatorzy DKK zapraszają również na spotkanie online dla dzieci z Grzegorzem Kasdepke - 22 X o godz. 10 (będzie tłumaczone na język migowy).
"Wymazana granica" Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnie osoby pamiętające przedwojenne granice i ich znikanie nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji Wisła, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Książka T. Grzywaczeskiego to opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy. Te swoiste gawędy snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala. 

Organizatorem spotkania z Tomaszem Grzywaczewskiem jest Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy (ul. Konopnickiej 11a) we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi oraz Instytutem Książki. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Grzegorz Kasdepke jest autorem książek dla dzieci i młodzieży m. in.: "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko", "Detektyw Pozytywka, "Kuba i Buba, czyli Awantura do kwadratu", "Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci", "Mam prawo". Pisarz zadebiutował dwadzieścia lat temu w wydawnictwie Literatura książką "Kacperiada". Otrzymał za nią Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Wielką popularność przyniosły mu książki "Co to znaczy" i "Bon czy ton", uhonorowane nagrodą Edukacja XXI. Jest autorem licznych bestsellerów, kojarzonych z charakterystycznym poczuciem humoru i ciepłem. Jego teksty ukazywały się w wielu czasopismach i podręcznikach szkolnych. Prywatnie: wielbiciel muzyki, śmiechu i leniuchowania. Kasdepke jest również Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Spotkanie z pisarzem poprowadzi Zbigniew Pacho, moderator DKK działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Będzie ono  tłumaczone na polski język migowy. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim. Organizatorami spotkania są DKK działające w Łodzi i województwie łódzkim oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego. Dofinansowano je ze środków Instytutu Książki.

materiały prasowe