SPOTKANIE Z BOGUMIŁĄ JĘCEK | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

SPOTKANIE Z BOGUMIŁĄ JĘCEK

Działające w Łódzkim Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura rozpoczęło nowy sezon wydaniem książki Bogumiły Jęcek pt. „Rozdziały”. To drugi tom w dorobku urodzonej w Oleśnicy, ale mieszkającej od lat w Łodzi autorki. Premiera z udziałem poetki, która odbyła się 2 października, zainaugurowała cykl comiesięcznych spotkań poetyckich w ŁDK.
Rozmowę z Bogumiłą Jęcek poprowadził Piotr Grobliński, redaktor serii poetyckiej Kwadratura. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

O „Rozdziałach” Przemysław Dakowicz napisał: Czułość. Uważność. Łagodność. Trzy słowa pomagające zbliżyć się do miejsca, z którego Bogumiła Jęcek spogląda na świat. Jest w tej książce wszystko, co zbliża literaturę do życia, co konfrontuje słowo z prawdą indywidualnej egzystencji i nadaje poezji rangę świadectwa. Liryczność wytrwale walczy tu o prymat z epickością, a kolejne wiersze jawią się jako okruchy, ułamki, fragmenty wielkiego, nieukończonego – bo nie sposób go ukończyć – poematu opisowego, którego przedmiotem jest ludzkie życie.

Tytułowe rozdziały to kolejne etapy życia, kolejne części rodzinnej (nie tylko) historii. Dzisiejsze spokojne życie w małym „domku w centrum wsi”, obserwacja rytmu przemian w przyrodzie i zderzanie ich z rozpychającą się cywilizacją – takie obrazy mieszają się w tej książce ze wspomnieniami dzieciństwa, a także z wojenną i powojenną historią rodziny, traumami, których skutki trwają do dziś. Ta opowieść nie toczy się chronologicznie, gdyż przeszłości i teraźniejszości nie da się – zdaniem autorki – rozdzielić.


Poletko

Syn kosi trawę, a mąż układa pocięte
i porąbane drewno  pod okapem wiaty.
Ja wyrywam chwasty na małej skarpie.
Wydaje się nam, że jesteśmy razem.


Bogumiła Jęcek - poetka urodzona w Oleśnicy, od dwudziestu lat mieszkająca w Łodzi. Debiutowała w 2011 roku tomem Czarne koronki, którego wydanie było nagrodą w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Dać świadectwo”. Książka była nominowana do nagrody w konkursie na najlepszy poetycki debiut książkowy festiwalu Złoty Środek Poezji. Od wielu lat bierze udział w spotkaniach warsztatowych w Domu Literatury w Łodzi.

Kategoria

Literatura