Uczucia, emocje oraz zima - wystawy online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Uczucia, emocje oraz zima - wystawy online

Dla jednych - ulubiona pora roku, dla drugich - najbardziej znienawidzona. Zdania na temat zimy są podzielone. Wojewódzka Biblioteka Publiczna proponuje dwie tematyczne wystawy dostępne online.
W bibliotece również można znaleźć książki, gdzie bohaterowie zmagają lub cieszą się urokiem zimy, korzystają z zimowych sportów, lepią bałwany, rzucają się śnieżkami. Może potrzebujecie inspiracji na te chłodne, mroźne dni? Bibliotekarze zapraszają do obejrzenia wystawy:  http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-zima/

Druga z wystaw nosi tytuł "Uczucia i emocje - towarzysze naszego życia. Lecznicza moc lektur dla dzieci, młodzieży i rodziców"

Pomysłodawcy tak anonsują wystawę: "Czytanie łączy ludzi i pomaga: zrozumieć emocje i lęki, pokonać uprzedzenia, zmienić perspektywę patrzenia na innych ludzi, wzmocnić wiarę w siebie, lepiej rozumieć siebie i świat. Uczucia i emocje są częścią każdego z nas. Dzieci i młodzież dopiero je odkrywają a droga do ich zrozumienia nie jest prosta. Wspólne czytanie biblioterapeutycznych opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach a także buduje atmosferę bliskości i bezpieczeństwa."

"W prezentacji przedstawiamy książki dla młodszych i starszych czytelników mówiące - czytamy dalej w komunikacie - o odwadze, przyjaźni, radości, poczuciu własnej wartości, ale też o smutku strachu, wykluczeniu, paraliżującym wstydzie, ciężkiej chorobie, odrzuceniu, samotności i śmierci. Prezentowane książki mają różnorodną formę. Niektóre z nich to typowe poradniki adresowane do opiekunów i nauczycieli. Inne to poruszające liryczne opowieści, w których przesłanie nie jest wyrażone bezpośrednio i wprost. W pozostałych króluje dobry klimat bajek dla najmłodszych i nie brakuje budującego morału. Są też książki kolorowanki, które poprzez wykonanie rysunku pomogą małym czytelnikom uwierzyć w siebie oraz zwizualizować emocje i obawy."

Od zawsze bowiem wiadomo, że literatura rozbudza wyobraźnię, skłania do refleksji i umila spędzanie czasu. Siła biblioterapii polega na interakcji pomiędzy uczestnikiem zajęć a dziełem literackim. Rozpoczynając przeglądanie wystawy, warto sobie przypomnieć jeden z pięknych cytatów z książki, którą chyba zna każdy z nas czyli „Kubusia Puchatka: Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz”.

Wystawy dostępne na http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-uczucia-emocje/

materiały prasowe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kategoria

Literatura

Adres

Łódź, ul. Gdańska 100/102

Kontakt

tel. 42 637 30 90