WSPOMINAJĄC KORNELA FILIPOWICZA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

WSPOMINAJĄC KORNELA FILIPOWICZA

Dwa spotkania poświęcone Kornelowi Filipowiczowi, mistrzowi krótkich form prozatorskich, autorowi kilku zbiorów opowiadań i scenariuszy filmowych.
16.10. 2019 r. o godz. 11 można się wybrać do Ośrodka Kultury Karolew na projekcję filmu „ Romans prowincjonalny” w reżyserii Krzysztofa Wierzbiańskiego wg. mikropowieści Kornela Filipowicza. Czas trwania filmu 61 minut.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod nr tel. 42 687 02 07.

18.10.2019 r. o godz.17 Karolew zaprasza na spotkanie z Marcinem Filipowiczem na temat twórczości jego ojca - Kornela Filipowicza, spotkanie wzbogaci pokaz zdjęć, rozmowę poprowadzi Anna Groblińska. Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod nr. Tel  42 687 02 07, na spotkanie zapraszamy do Filii Karolew przy ul. Bratysławskiej 6 A.

Podczas obu spotkań będzie można kupić książki „Najlepiej w życiu ma twój kot” i „Romans prowincjonalny i inne historie”.

Film "Romans prowincjonalny" powstał w 1976 roku. Krzysztof Wierzbiański nakręcił go na podstawie scenariusza stworzonego wspólnie z Ryszardem Szadajem na podstawie prozy Filipowicza. Elżbieta - nauczycielka muzyki nie cierpi prowincji. Poznaje poetę ze stolicy, który przyjechał do jej miasteczka na wieczór autorski. W nadziei, że wyzwoli się z drobnomieszczańskiej monotonii, kobieta spędza z nim noc. W rolach głównych Krystyna Wolańska i Marek Bargiełowski.

Kornel  Filipowicz (1913-1990 )-prozaik, poeta, scenarzysta filmowy- jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Szczególnie ceniony za krótkie formy prozatorskie. Był więźniem obozów koncentracyjnych, stąd w jego książkach- pisanych bezpośrednio po wojnie-znalazło się wiele tekstów nawiązujących do przeżyć z tego okresu. Pasją  życia było łowienie ryb. Stąd w jego twórczości można znaleźć wiele tekstów, dla których scenerię stanowiły miejsca nad wodami .Ale nie o ryby chodziło. Były one raczej pretekstem do snucia rozważań na temat natury ludzkiej: zmaganiem z samym sobą, atawistyczną skłonnością do rywalizacji, zazdrością, wreszcie upływem czasu  i starzeniem się.
Znany z utworów podejmujących tematykę dylematów moralnych, szczególnie trudnych w czasie okupacji niemieckiej. Autor próbujący wniknąć w zagadkę duszy ludzkiej. Sam niewierzący-często podejmował tematy związane z wiarą, prześladowaniem mniejszości religijnych czy narodowościowych.
Jego twórczość była odbiciem życia. Zawsze opowiadał się po stronie ludzi pokrzywdzonych, potrzebujących- czy to przed wojną, w czasie okupacji niemieckiej czy w latach PRL-u. Przedwojenny socjalista. Po wojnie nie chciał mieć nic wspólnego z  nową władzą. Był  pierwszym prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich , zawsze służył pomocą młodym pisarzom.
Działał także w Komitecie Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie. Publikował w wydawnictwach niezależnych od władz PRL-u i sam współtworzył podziemny ruch wydawniczy w Krakowie.
Autor m.in. tomu poezji: ”Powiedz to słowo”, zbiorów opowiadań: „Dzień wielkiej ryby”, ”Kot w mokrej trawie”, „Rozmowy na schodach”, mikropowieści: ”Romans prowincjonalny”, ”Pamiętnik antybohatera”, współscenarzysta-wspólnie z Tadeuszem Różewiczem-filmów „Piekło i niebo”, ”Głos  z tamtego świata”, ”Szklana kula”.