Wyniki konkursu "Dekameron 2020" - I tydzień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Wyniki konkursu "Dekameron 2020" - I tydzień

mat.nadesłany

Znamy już wyniki pierwszego tygodnia literackiego konkursu internetowego Dekameron 2020, który trwał od 1 do 8 maja. Konkurs odbywa się pod patronatem „Kalejdoskopu”, organizatorem jest Dom Literatury w Łodzi. Pomysłodawczynią konkursu jest Joanna Drzazga - redaktorka i autorka tekstów krytycznoliterackich, animatorka kultury.
Nadesłano 105 prac, a narady jury były długie i burzliwe. Nagrody otrzymali:
I miejsce - Paweł Rogalski za opowiadanie "Dziewczyna z Czarnego Lądu". Nagroda: 300 zł + publikacja
II miejsce: Joanna Sierżant za opowiadanie "Na strychu". Nagroda: publikacja
III miejsce: Mateusz Antczak za opowiadanie "Algorytm trójstopniowy". Nagroda: publikacja

Nagrodzone opowiadania zostaną opublikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym „Kalejdoskopu" (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach naszego miesięcznika. W czerwcowym "Kalejdoskopie” będzie można przeczytać „Algorytm trójstopniowy” Mateusza Antczaka.

Idea konkursu
Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny. Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że - jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" - „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”. 

Konkurs „Historie na 5 tygodni (Dekameron 2020): trwa do 5 czerwca 2020. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu". Hasło kolejnego tygodnia konkursu, który rozpoczął się 8 maja, to „Mówi się  o tych, co przeciwnym losom podlegając, przecie, wbrew nadziei, do pomyślnego skutku sprawy swoje przywiedli”. Teksty można przesyłać do czwartku, 14 maja, na adres: dekameron@dom-literatury.pl

Regulamin konkursu TUTAJ

mat.prasowe/pi
grafika: mat. prasowe 

Kategoria

Literatura
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.