Wyniki konkursu Dekameron 2020 - IV tydzień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Wyniki konkursu Dekameron 2020 - IV tydzień

Grafika: mat.prasowe

Internetowy konkurs literacki Dekameron 2020, trwający 5 tygodni, nadal cieszy się dużym powodzeniem. W czwartym tygodniu wpłynęło 88 prac. Hasło tego tygodnia brzmiało: "Opowiada się o tych, których miłość kres nieszczęśliwy znalazła". Są już wyniki konkursu. 
Jury po zapoznaniu się z pracami z czwartego tygodnia konkursu zdecydowało przyznać następujące nagrody:

I miejsce:
Anna Starowicz za opowiadanie "Bo tak wybuchło" (Nagroda 300 zł + publikacja online w portalu Kalejdoskop Magazyn Kulturalny + czytanie opowiadania w TV Literackiej Domu Literatury)

II miejsce: równorzędnie
P. Jurkiewicz za opowiadanie "Bałkański spleen" (publikacja online -   Kalejdoskop Magazyn Kulturalny) 
Piotr Mazurski za opowiadanie "Jajko na miękko" (publikacja online - Kalejdoskop Magazyn Kulturalny)

III miejsce:
Małgorzata Zagajewska-Wójcińska za opowiadanie "Słoik" (publikacja online - Kalejdoskop Magazyn Kulturalny )

Nagrodzone opowiadania są publikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym „Kalejdoskopu" (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach naszego miesięcznika. W czerwcowym "Kalejdoskopie” można przeczytać „Algorytm trójstopniowy” Mateusza Antczaka.

Idea konkursu
Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny. Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że - jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" - „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

Konkurs „Historie na 5 tygodni (Dekameron 2020): trwa do 5 czerwca 2020. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu". Hasło kolejnego tygodnia konkursu, który rozpoczął się 8 maja, to „Mówi się  o tych, co przeciwnym losom podlegając, przecie, wbrew nadziei, do pomyślnego skutku sprawy swoje przywiedli”. Teksty można przesyłać do czwartku, 14 maja, na adres: dekameron@dom-literatury.pl

Regulamin konkursu TUTAJ

mat.prasowe/pi
grafika: mat. prasowe

Kategoria

Literatura