Wyniki konkursu Dekameron 2020 - V tydzień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

Wyniki konkursu Dekameron 2020 - V tydzień

Internetowy konkurs literacki Dekameron, trwający 5 tygodni, dobiegł końca. Każdy kolejny tydzień konkursu odbywał się pod innym hasłem, zaczerpniętym z „Dekamerona”  Giovanniego Boccaccio. Są już wyniki V tygodnia konkursu.
W V tygodniu konkursu hasło brzmiało  "Mówi się o szczęściu, jakie się przytrafiło niektórym kochankom po przygodach ciężkich i żałosnych”.

I miejsce
 Natalia Soszyńska za opowiadanie "Moja" - nagroda 300 zł + czytanie w TV Literackiej Domu Literatury + publikacja online

II miejsce
Aleksandra Majdzińska za opowiadanie "Hraszka" - publikacja online

III. miejsce: (ex aequo)
Bartłomiej Kawka za opowiadanie "Nie gaśnijcie neony już więcej" - publikacja online
Jakub Żuraw za opowiadanie "Skserowany obłęd" - publikacja online

Nagrodzone opowiadania są opublikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym „Kalejdoskopu" (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach naszego miesięcznika. W czerwcowym "Kalejdoskopie” można było przeczytać „Algorytm trójstopniowy” Mateusza Antczaka.

Idea konkursu
Inspiracją do organizacji konkursu było arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny. Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że –  jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" – „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

Konkurs „Historie na 5 tygodni (Dekameron 2020): trwał do 5 czerwca 2020. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu".

mat.prasowe/pi
grafika: mat. prasowe
Dom Literatury

Kategoria

Literatura

Adres

Łódź, ul. Roosevelta 17

Kontakt

tel. 42 636 68 38, 42 636 06 19
e-mail: kontakt@dom-literatury.pl