40 lat Muzeum Miasta Zgierza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

40 lat Muzeum Miasta Zgierza

Zgierska placówka w ramach jubileuszu planuje  wystawy: „Nabytki Muzeum Miasta Zgierza”, „Dzieje Zgierza – etap I”, ekspozycja prac Pawła Nawrota, budowę makiety miasta z połowy XIX wieku w skali 1:400 „Zgierz 1850” oraz rodzinne warsztaty modelarskie.
Wydarzenia jubileuszowe:

Maj 2018, Noc Muzeów:
- otwarcie wystawy „Nabytki Muzeum Miasta Zgierza”, prezentującej najnowsze zabytki pozyskane przez placówkę, cenne, wyjątkowe i godne pokazania (wystawa czasowa długoterminowa, która będzie początkiem imprez jubileuszowych);
- warsztaty modelarskie z Scale Model Warehous, rodzinne sklejania modeli architektonicznych zgierskich, zabytkowych budynków.
14 czerwca 2018 - kulminacja obchodów jubileuszu Muzeum Miasta Zgierza: otwarcie I części wystawy „Dzieje Zgierza”, prezentującej XIX i XX wiek w mieście (łączącej się bezpośrednio ciągiem tematycznym z wystawą stałą „Kruszówka – wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku”);
- ekspozycja umowy zgierskiej jako najważniejszego dokumentu dotyczącego XIX wieku w Zgierzu – dokument ten ukształtował dalszą historię miasta,
- prezentacja makiety odwzorowującej rzeczywisty układ miasta z połowy XIX w;
14 czerwca 2018 - otwarcie wystawy Pawła Nawrota, artysty od lat związanego z Muzeum Miasta Zgierza.

Wystawa „Nabytki Muzeum Miasta Zgierza”
To wystawa pokazująca najcenniejsze i najciekawsze zabytki jakie z różnych źródeł udało się pozyskać Muzeum w ostatnich latach. Będzie to wystawa interdyscyplinarna – obejmująca wszystkie działy naszego muzeum. Wśród wystawianych zabytków znajdą się starożytne elementy uzbrojenia, ozdoby sprzed kilku tysięcy lat, pamiątki po mieszkańcach Zgierza, broń i wyposażenie polskich wojsk z różnych okresów. Nie zabraknie dokumentów i fotografii dotyczących naszego miasta. Zbiory te bardzo często będą po raz pierwszy pokazane publicznie. Wystawa ta ma być swoistą przystawką, rozbudzająca apatyt na kolejne wydarzenia jubileuszowe w naszym muzeum. „Nabytki Muzeum Miasta Zgierza” będą również ciekawą propozycją dla grup szkolnych i turystów, dlatego planujemy długie eksponowanie tej wystawy, nie tylko w okresie jubileuszu.

Wystawa „Dzieje Zgierza” etap I
Jest to planowana od lat odbudowa wystawy stałej opowiadającej historię naszego miasta od pradziejów po czasy współczesne. I etap tych prac zostanie zaprezentowany właśnie z okazji jubileuszu, a premiera samej wystawy będzie jego główną częścią. Zaprezentowane zostaną dwie sale. Pierwsza przedstawiać będzie XIX wiek w Zgierzu m.in. za pomocą makiety „Zgierz 1850” (szerzej w dalszej części). Poza makietą najważniejszą część stanowić będzie tzw. umowa zgierska - oryginał jednego z odpisów z XIX wieku. Dokument ten był podstawą sprowadzenia do Zgierza tkaczy niemieckich i szybkiego rozwoju miasta w tym okresie, przyczynił się do ukształtowania jego charakteru na prawie 200 lat. Ponadto w sali tej znajdą się informacje i zabytki dotyczące cechów rzemieślniczych (między innymi piękne, odrestaurowane skrzynie cechowe), mniejszości narodowych i religijnych z tego okresu. Kolejna sala prezentować będzie informacje na temat Zgierza XX wiecznego. Podzielona ona zostanie na dwie części po obu stronach ciągu komunikacyjnego. Po jednej znajdzie się zainscenizowany kantor fabryczny z zabytkami dotyczącymi działalności fabrykantów w naszym mieście na początku XX wieku. Znajdą się tam między innymi meble, sejf czy dokumenty fabrykantów. Całość dopełni wielkoformatowy wydruk zdjęcia wnętrz starej fabryki włókienniczej przenoszący zwiedzających w miniony czas. Druga część sali poświęcona zostanie Zgierzowi w II Rzeczpospolitej. Zostanie tu upamiętniony Jan Świercz, wieloletni burmistrz i prezydent naszego miasta w tym okresie, któremu miasto zawdzięcza bardzo dużo; np. powstanie Miejskiego Zakładu Kąpielowego z drugim w Polsce basenem krytym. Wyeksponowane zostaną tu pamiątki przekazane przez rodzinę Jana Świercza. W tej części pragniemy pokazać również zabytki związane z 10 batalionem pancernym, który w latach 30. trafił do naszego miasta i stąd wyruszył we wrześniu `39 na pola bitew II wojny światowej. Historia tej jednostki jest bardzo mało znana w regionie.

Makieta „Zgierz 1850”
Będzie to dokładne odwzorowanie miasta Zgierza z połowy XIX wieku, stworzone w oparciu o dokumenty archiwalne, mapy i rysunki. Makieta ma pokazywać miasto już ukształtowane po pierwszym okresie osadniczym. Głównym założeniem jest pokazanie różnic pomiędzy Starym a Nowy Miastem. Dawna dzielnica powstała w okresie odbudowy po Potopie Szwedzkim, wojnie, w której nasze miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone. Nowa cześć Zgierza to dokładnie przemyślany urbanistyczny projekt, w którego tworzeniu brali udział Rajmund Rembieliński i Stanisław Staszic. Miasto to miało stać się wzorcem do naśladowania, pokazywane było Carowi Aleksandrowi, który miał dać polskim władzom pozwolenie na realizowanie kolejnych projektów osadniczych w Królestwie Polskim. Zakres opracowania modelu to spory obszar po między dzisiejszymi ulicami Gołębią i Mielczarskiego na linii wschód-zachód i Ulicami Piłsudskiego a Łąkową na linii północ-południe. Sama makieta zostanie zbudowana na podstawie 2 na 3 metry (zajmie prawie całe pomieszczenie) skala odwzorowania to 1 do 400. Będzie ona jednocześnie połączona z multimediami – punktowe światła „prowadzące” zwiedzającego po miniaturze miasta. Poszczególne miejsca będą opisywane na wyświetlanej na monitorze prezentacji. Prezentacja ta będzie zawierała archiwalne plany, dokumenty i zdjęcia, które opowiedzą historie miasta i rozszerzą informacje zawarte na wystawie. Wykonaniem makiety zajmą się cenieni modelarze ze zgierskiej firmy Scale Model Warehous. Mają oni na swoim koncie podobne realizacje dla muzeów, np. „Zaginiony kwartał” w Muzeum Miasta Łodzi oraz makietę łódzkiego Getta dal Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz szereg innych realizacji w ramach współpracy z innymi firmami (np. makieta dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku czy Muzeum w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą)

Warsztaty modelarskie w ramach promocji makiety
Warsztaty mają odbyć się w ramach Nocy Muzeów. Będą pokazywały pracę modelarzy oraz sposób wykonywania miniatur. Będą to zajęcia rodzinne, na których każdy będzie mógł wykonać własny model zgierskiego budynku z XIX wieku.