Archeologia i etnografia pełne atrakcji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Archeologia i etnografia pełne atrakcji

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w wakacje przygotowało konkursy i warsztaty. Odwiedzający mogą dowiedzieć się m.in. jak wyglądał świat jaskiniowców, wziąć udział w konkursie na archeologicznego superbohatera, czy poznać podstawy introligatorstwa. Pamiętano również o Światowym Dniu Dziadków i Osób Starszych - 25 VII. 
Zostań Muzealnym Bohaterem - konkurs

Muzeum zachęca do wzięcia udziału w stworzeniu bohatera marki, postaci mitycznego ptaka - feniksa. Feniks nawiązuje bowiem do jednego z najcenniejszych zabytków, jakie można obejrzeć w Muzeum. Jest to odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tumie srebrny pierścień z łacińską inskrypcją: "Tot Vivas Felix · Quot Vivit · Tepora Fenix", co oznacza: “Obyś żył szczęśliwy, ile czasu żyje feniks”.

Celem konkursu jest promowanie początkujących lokalnych artystów. Adresowany jest do uczniów i studentów kierunków artystycznych z terenu województwa łódzkiego. Prace zgłoszone w ramach konkursu zostaną zaprezentowane przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na wystawie pokonkursowej.
Dla zwycięzcy konkursu Muzeum oferuje nagrodę w wysokości 1000 zł. Konkurs trwa od 25 maja do 31 sierpnia. 
Szczegółowych informacji udziela Dział Naukowo - Oświatowy (edukacja@maie.lodz.pl, 42 632 84 40, w. 29), a regulamin oraz kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie https://www.maie.lodz.pl/pl/edukacja-1/konkursy/.

Między nami strojami

22 lipca, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych - 25 lipca (niedziela) Muzeum zachęca do odwiedzin z wnuczką lub wnuczkiem, by wspólnie zabawić się w projektanta mody. Uczestnicy będą próbować zaprojektować strój, inspirując się wzornictwem ludowym, wykorzystując tkaniny i materiały.
Zapisy: 42 32 84 40 wew.29 / edukacja@maie.lodz.pl, a koszt wynosi 12 zł od pary (osoba dorosła + dziecko).

Dziennik Rozmaitości
warsztaty scrapbookingowe - tworzenie spersonalizowanej książki artystycznej


Z okazji Dnia Miłośnika Książki, przypadającego 9 sierpnia, Muzeum zaprasza na warsztaty z tworzenia książki artystycznej. Podczas zajęć zostaną przedstawione podstawy introligatorskie, kaligraficzne, kompozycji kolażu i asamblażu. Zaprezentowane techniki pozwolą stworzyć unikalny dziennik, który stanie się oryginalnym przedmiotem użytkowym będącym indywidualnym zbiorem wspomnień, wiedzy i inspiracji. Warto przynieść własne materiały: fotografie, starą prasę, mapy, pocztówki, czyste kartki z zeszytów, notesów, a także wszelkie inne pozornie zbędne materiały papiernicze. Koszt udziału w warsztatach to 25 zł. Lato z muzeum

Od wtorku do piątku (27- 30 lipca) wszystkie dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami mogą uczestniczyć w warsztatach artystycznych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (plac Wolności 14). W ramach „Lata w Muzeum” muzealnicy proponują cykl warsztatów, który uprzyjemni wakacyjne chwile i pobudzi do twórczego działania.

Zajęcia odbywają się w dwóch turach
I TURA: 10.00-11.00
II TURA 15.00-16.00
Koszt zajęć: 12 zł (w tym bilet wstępu)
Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl, 42 632 84 40 wew. 29.


Tygodniowy program zajęć:
Wtorek:
Kogut jak wyklejany - podczas zajęć dzieci sięgną po jeden z najważniejszych motywów dekoracyjnych sztuki ludowej - koguta. Dzieci będą miały za zadanie wykleić koguta inspirując się kolorystyką używaną w tradycyjnych dekoracjach izb wiejskich. Warsztat pobudza zdolności manualne i małą motorykę. 
Środa:
Sztuka epoki kamienia - malowidła naskalne. Świat jaskiniowców pobudza wyobraźnię niejednego brzdąca. Jak wtedy wyglądał świat? Jak radzili sobie w nim ludzie? Podczas warsztatu, dzieci poprzez twórcze działanie, poznają świat z epoki kamienia. Zajęcia rozwijają umiejętności manuale i pobudzają kreatywność.
Czwartek:
Ubierz panią, ubierz pana
Podczas zajęć dzieci będą uczyć się odrysować swoje sylwetki i ubrać je w strój inspirowany strojem ludowym. Ubrania zostaną stworzone z bibuły i prawdziwych materiałów. 
Piątek:
Skrzynia skarbów - Jak wyglądał świat bez banków? Gdzie dawniej chowano skarby? Podczas warsztatów będzie możliwość zwiedzenia fragmentu wystawy stałej poświęconej wczesnemu średniowieczu, następnie uczestnicy samodzielnie wykonają własne skrzynie na skarby.


materiały prasowe