Archeologia i etnografia pełne atrakcji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Archeologia i etnografia pełne atrakcji

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w wakacje przygotowało konkursy i warsztaty. Odwiedzający mogą dowiedzieć się m.in. jak wyglądał świat jaskiniowców, wziąć udział w konkursie na archeologicznego superbohatera, czy poznać podstawy introligatorstwa. Pamiętano również o Światowym Dniu Dziadków i Osób Starszych - 25 VII. 
Zostań Muzealnym Bohaterem - konkurs

Muzeum zachęca do wzięcia udziału w stworzeniu bohatera marki, postaci mitycznego ptaka - feniksa. Feniks nawiązuje bowiem do jednego z najcenniejszych zabytków, jakie można obejrzeć w Muzeum. Jest to odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tumie srebrny pierścień z łacińską inskrypcją: "Tot Vivas Felix · Quot Vivit · Tepora Fenix", co oznacza: “Obyś żył szczęśliwy, ile czasu żyje feniks”.

Celem konkursu jest promowanie początkujących lokalnych artystów. Adresowany jest do uczniów i studentów kierunków artystycznych z terenu województwa łódzkiego. Prace zgłoszone w ramach konkursu zostaną zaprezentowane przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na wystawie pokonkursowej.
Dla zwycięzcy konkursu Muzeum oferuje nagrodę w wysokości 1000 zł. Konkurs trwa od 25 maja do 31 sierpnia. 
Szczegółowych informacji udziela Dział Naukowo - Oświatowy (edukacja@maie.lodz.pl, 42 632 84 40, w. 29), a regulamin oraz kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie https://www.maie.lodz.pl/pl/edukacja-1/konkursy/.

Między nami strojami

22 lipca, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych - 25 lipca (niedziela) Muzeum zachęca do odwiedzin z wnuczką lub wnuczkiem, by wspólnie zabawić się w projektanta mody. Uczestnicy będą próbować zaprojektować strój, inspirując się wzornictwem ludowym, wykorzystując tkaniny i materiały.
Zapisy: 42 32 84 40 wew.29 / edukacja@maie.lodz.pl, a koszt wynosi 12 zł od pary (osoba dorosła + dziecko).

Dziennik Rozmaitości
warsztaty scrapbookingowe - tworzenie spersonalizowanej książki artystycznej


Z okazji Dnia Miłośnika Książki, przypadającego 9 sierpnia, Muzeum zaprasza na warsztaty z tworzenia książki artystycznej. Podczas zajęć zostaną przedstawione podstawy introligatorskie, kaligraficzne, kompozycji kolażu i asamblażu. Zaprezentowane techniki pozwolą stworzyć unikalny dziennik, który stanie się oryginalnym przedmiotem użytkowym będącym indywidualnym zbiorem wspomnień, wiedzy i inspiracji. Warto przynieść własne materiały: fotografie, starą prasę, mapy, pocztówki, czyste kartki z zeszytów, notesów, a także wszelkie inne pozornie zbędne materiały papiernicze. Koszt udziału w warsztatach to 25 zł. Lato z muzeum

Od wtorku do piątku (27- 30 lipca) wszystkie dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami mogą uczestniczyć w warsztatach artystycznych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (plac Wolności 14). W ramach „Lata w Muzeum” muzealnicy proponują cykl warsztatów, który uprzyjemni wakacyjne chwile i pobudzi do twórczego działania.

Zajęcia odbywają się w dwóch turach
I TURA: 10.00-11.00
II TURA 15.00-16.00
Koszt zajęć: 12 zł (w tym bilet wstępu)
Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl, 42 632 84 40 wew. 29.


Tygodniowy program zajęć:
Wtorek:
Kogut jak wyklejany - podczas zajęć dzieci sięgną po jeden z najważniejszych motywów dekoracyjnych sztuki ludowej - koguta. Dzieci będą miały za zadanie wykleić koguta inspirując się kolorystyką używaną w tradycyjnych dekoracjach izb wiejskich. Warsztat pobudza zdolności manualne i małą motorykę. 
Środa:
Sztuka epoki kamienia - malowidła naskalne. Świat jaskiniowców pobudza wyobraźnię niejednego brzdąca. Jak wtedy wyglądał świat? Jak radzili sobie w nim ludzie? Podczas warsztatu, dzieci poprzez twórcze działanie, poznają świat z epoki kamienia. Zajęcia rozwijają umiejętności manuale i pobudzają kreatywność.
Czwartek:
Ubierz panią, ubierz pana
Podczas zajęć dzieci będą uczyć się odrysować swoje sylwetki i ubrać je w strój inspirowany strojem ludowym. Ubrania zostaną stworzone z bibuły i prawdziwych materiałów. 
Piątek:
Skrzynia skarbów - Jak wyglądał świat bez banków? Gdzie dawniej chowano skarby? Podczas warsztatów będzie możliwość zwiedzenia fragmentu wystawy stałej poświęconej wczesnemu średniowieczu, następnie uczestnicy samodzielnie wykonają własne skrzynie na skarby.


materiały prasowe
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
  • 25-05-2021 - 31-08-2021
  • 22-07-2021 - 22-07-2021
  • 27-07-2021 - 30-07-2021
  • 09-08-2021 - 09-08-2021

Bilety

https://www.maie.lodz.pl/

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, pl. Wolności 14

Kontakt

tel. 42 632 84 40
czynne; wt.-n. 10-17
bilety: 9 zł i 6 zł
we wtorki wstęp wolny