Awangarda bez granic | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Awangarda bez granic

W Roku Awangardy Muzeum Sztuki udostępnia rdzeń Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku tym, którzy wymagają szczególnych metod kontaktu ze sztuką - osobom niedowidzącym i niewidomym, niedosłyszącym i niesłyszącym oraz osobom z autyzmem. To oni są adresatami projektu "Awangarda bez granic".
Muzeum Sztuki w Łodzi w 1931 roku udostępniło publiczności sztukę nowoczesną - jako pierwsze w Europie publiczne muzeum otwarte na doświadczenie sztuki awangardowej i otwarte na każdego gościa. W Roku Awangardy muzeum świętuje tę otwartość, udostępniając rdzeń Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku tym, którzy wymagają szczególnych metod kontaktu ze sztuką - osobom niedowidzącym i niewidomym, osobom niedosłyszącym i niesłyszącym, oraz osobom ze spektrum autyzmu. To oni są adresatami projektu "Awangarda bez granic".

Pracownicy muzeum wierzą w prawo do równego dostępu do kultury. Dlatego, na nowej platformie internetowej, osoby ze spektrum autyzmu będą mogły zapoznać się z setką specjalnie dla nich stworzonych opisów dzieł sztuki. Zostały one przygotowane w języku polskim, uproszczonym zgodnie z regułami Charlesa Kaya Ogdena. Słownictwo zostało w nich ograniczone do 800 podstawowych słów; wyrażenia są proste i pozbawione metafor. Osoby nie potrafiące czytać będą mogły zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi piktogramami, przekazującymi podstawowe informacje o dziełach sztuki. Dla osób słabo słyszących i niesłyszących zostało przygotowanych 60 filmów w Polskim Języku Migowym. Opisy dzieła sztuki zostały w nich zamigane przez lektora PJM. Będą mogli oni również przeczytać tekst w języku polskim, analogiczny wobec migowego komunikatu. Osoby niedowidzące i niewidome będą miały możliwość wysłuchać 100 audiodeskrypcji dzieł sztuki, nagranych przez lektora. Materiały przygotowane w projekcie "Awangarda bez granic" nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami, ale będą również służyć jako narzędzie w pracy pedagogów i terapeutów.

Materiały przygotowane w projekcie zostaną włączone do publicznego obiegu od 1.11.2017 w ramach nowej platformy internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi.

Projekt "Awangarda bez granic" został zrealizowany dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura Dostępna".

PROJEKT "AWANGARDA BEZ GRANIC" REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU "KULTURA DOSTĘPNA"

Źródło finansowania: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Kategoria

Muzea
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.