Festiwal saski | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Festiwal saski

Muzeum Pałac Saski w Kutnie zaprasza na dwudniowe wydarzenie pod nazwą „Festiwal Saski „Król i Jego poddani”. Będzie trwał 29 i 30 VI. Festiwalowe atrakcje są bezpłatne.
Szczegółowy program „Festiwalu Saskiego”

Sobota (29.06.2024):
10.00 – 18.00 - zwiedzanie kompleksu muzealnego

a)Pałac Saski 
10.00 – otwarcie Festiwalu
10.00 – 12.30 - pokazy i prelekcje edukatorów na dziedzińcu pałacowym (kaligrafia – Mirosława Mazur, nowożytna wiedza geograficzna – RES NOVAE, XVIII-wieczne gry planszowe – Katarzyna Wodarska-Ogidel, czesanie fryzur – Ludwik Ksawery Sudawski)
10.15 – 10.45 - teatr kukiełkowy dla dzieci (Teatr Marka Żyły)
11.00 – 12.00 -  warsztaty tańców dawnych dla publiczności (Elżbieta Sroczyńska)
12.15 – 12.30 - pokazy taneczne tańców polskich (soliści Anna Ilczuk i Tomasz Sadlakowski)
12.30 – 14.00 - przerwa w pokazach i prelekcjach
14.00 – 18.00 - pokazy i prelekcje edukatorów na dziedzińcu pałacowym (kaligrafia – Mirosława Mazur, nowożytna wiedza geograficzna – RES NOVAE, XVIII-wieczne gry planszowe – Katarzyna Wodarska-Ogidel, czesanie fryzur – Ludwik Ksawery Sudawski)
14.00 – 15.00 - pokazy kulinarne - przepisy kuchni staropolskiej (Paweł Żukowicz)
15.15 – 15.30 - pokazy taneczne tańców polskich (soliści Anna Ilczuk i Tomasz Sadlakowski)
16.00 – 17.00 - warsztaty tańców dawnych dla publiczności (Elżbieta Sroczyńska)
17.00 – 18.00 - koncert muzyki dawnej (Alba del Mondo)

b) Plac Piłsudskiego – przed Muzeum
10.00 - 18.00 – stanowiska rzemieślnicze i kramy, (kowalstwo, bartnictwo, piec chlebowy i kuchnia pałacowa – Kuźnia Borzywoj – Mikołaj Makowski, hutnictwo szkła – Jargilo Glass Studio, krawiectwo – Tomasz Łomnicki, kaletnictwo – Warsztat po Dziadku, powroźnictwo- Warsztat Powroźniczy z Wieliczki, koronka klockowa – Klub Koronki Klockowej z Wilanowa, pasamonictwo – Nigdziekolwiek, biedota/margines społeczny – Arkadiusz Przybyłok)
12.30 - 13.30 - uroczysta parada oddziałów, plac Wolności - pałac Saski, prezentacje poszczególnych oddziałów i grup rekonstrukcyjnych przed królem, salwa honorowa

c)Tereny zielone nad Ochnią
12.15 - 12.30 – formowanie i wymarsz z obozu uroczystej parady
18.30 - 19.30 – inscenizacja bitwy pod Selmitz z 1744 roku

Niedziela (30.06.2024):
10.00 – 18.00 - zwiedzanie kompleksu muzealnego

a) Pałac Saski
10.00 – 14.00 - pokazy i prelekcje edukatorów na dziedzińcu pałacowym (kaligrafia – Mirosława Mazur, nowożytna wiedza geograficzna – RES NOVAE, XVIII-wieczne gry planszowe – Katarzyna    Wodarska-Ogidel)
10.30 – 11.15 - teatr kukiełkowy dla dzieci (Teatr Lalek Marka Żyły)
11.30 – 12.30 - pokaz mody z XVIII wieku (Ludwik Ksawery Sudawski)
12.30 – 12.45 - wspólne zdjęcie uczestników na tle Pałacu Saskiego
13.00 – 13.30  - pokaz tańców dawnych (Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse)
13.30 – 14.30 - koncert muzyki dawnej (Żniwa)
15.00 – 16.00 - podsumowanie warsztatów tanecznych wspólny występ uczestników i wybór najlepszej pary tańczącej kontredanse (Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse)
16.00 - 18.00 - spektakl  „Zemsta” A. Fredry (Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry)

b) Plac Piłsudskiego, ul. Narutowicza
10.00 - 15.00 – stanowiska rzemieślnicze i kramy (kowalstwo i bartnictwo – Kuźnia Borzywoj – Mikołaj Makowski, hutnictwo szkła – Jargilo Glass Studio, krawiectwo -Tomasz Łomnicki, kaletnictwo – Warsztat po Dziadku, powroźnictwo- Warsztat Powroźniczy z Wieliczki, pasamonictwo – Nigdziekolwiek, koronka klockowa – Klub Koronki Klockowej z Wilanowa, biedota/margines społeczny- Arkadiusz Przybyłok)