Czterdziestu świętych Franciszków można oglądać na wystawie „Prawda, dobro, piękno” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Rzeźby twórców naiwnych pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka, łodzianina zafascynowanego postacią św. Franciszka ze względu na jego życiową postawę.
Wystawę otwiera bodaj największa rzeźba, ale również jedna z najciekawszych – tryptyk autorstwa Wojciecha Nagórskiego ze Zduńskiej Woli. Są tam elementy zaczerpnięte z malarstwa Giotta, a sama postać św. Franciszka jest wzorowana na obrazie namalowanym przez trzynastowiecznego artystę Cimabue.– Cimabue urodził się kilka lat po śmierci Franciszka, rozmawiał z osobami znającymi świętego, stąd wiedział, że należy namalować charakterystyczną trójkątną twarz i odstające uszy – opowiada właściciel kolekcji. – Rzeźba powstała trochę jakby w mojej kooperacji z Wojciechem Nagórskim, bo podpowiadałem niektóre jej elementy.
Maciej Balcerak jest magistrem ekonomii i filozofii. Działa w biznesie, ale zamiłowania humanistyczne sprawiły, że zaczął kolekcjonować sztukę artystów amatorów. W jego zbiorach oprócz rzeźb jest także tzw. malarstwo naiwne. Kolekcja zgromadzona przez Balceraka wciąż się powiększa. Niektóre jej elementy były już prezentowane muzeach i galeriach sztuki w Polsce, ale rzeźby świętego Franciszka są wystawione publicznie po raz pierwszy.
– Trudno mi wymienić ulubionego „Franciszka” z moich zbiorów, bo lubię ich wszystkich, ale z pewnością w czołówce jest rzeźba Tadeusza Kacalaka z regionu kutnowskiego, lubię także rzeźbę Eugeniusza Zegadło związanego ze Świętokrzyskim oraz ascetyczna praca Romana Śledzia z Lubelszczyzny – opowiada właściciel kolekcji. – Święty Franciszek, wywodzący się zamożnej rodziny, pod wpływem nauki Chrystusa wyzbył się dóbr materialnych na rzecz ubogich. Zaczął głosić Ewangelię, co doprowadziło do reformy Kościoła katolickiego. To wspaniała postać i stąd moje jej upodobanie.
Autorami rzeźb świętego prezentowanych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym są artyści z całej Polski.
Bogumił Makowski
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Kategoria
MuzeaAdres
Łódź, pl. Wolności 14Kontakt
tel. 42 632 84 40Czynne:
wtorek - niedziela 10-17 (wtorek - wstęp bezpłatny)
13.30 - 14 - przerwa na dezynfekcję
Kasa biletowa czynna do godz. 16.30
Bilety:
normalny - 12 zł, ulgowy - 9 zł
grupowy (od 11 osób) - 10 zł/os.
wycieczkowy (od 25 osób) - 8 zł/os.