Hübnerowie zapraszają | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Hübnerowie zapraszają

„Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.” to wystawa rozpoczynająca się 1 IV w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Zygmunt Hübner junior (1930-1989) był wybitnym reżyserem, aktorem i dyrektorem teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie. Kinomani zapamiętali go jako majora Henryka Sucharskiego w filmie "Westerplatte".  Z familią Hübnerów były także związane losy Karola Adwentowicza, wybitnego aktora (1871 – 1958). 
Wystawa prezentuje historię znanej opoczyńskiej rodziny mieszczańskiej Hübnerów z austriackim rodowodem. Jej polską gałąź zapoczątkował Antoni, który osiedlił się w latach 80. XVIII wieku w Stanisławowie, na ziemiach wcielonych po pierwszym rozbiorze Polski do monarchii habsburskiej. Jego syn Karol związał swoje życie prywatne i zawodowe z nową ojczyzną. Przez cały okres pełnienia służby urzędniczej, która przypadła na lata 1812-1828 zatrudniony był w Ministerstwie i Komisji Rządowej Wojny. W Księstwie Warszawskim miał za zwierzchnika księcia Józefa Poniatowskiego zaś w Królestwie Polskim Wielkiego Księcia Konstantego. W latach 70. XIX w. za sprawą Marii Krystyny z Hübnerów Zbiegniewskiej do Opoczna trafił jej młodszy brat Józef Karol Hübner (1833-1909), syn Karola. Ze związku z Marianną Filipowską, warszawianką, na świat przyszła tu, w Opocznie, czwórka dzieci, dwóch chłopców Józef i Zygmunt  oraz dwie córki Jadwiga i Kazimiera. Jeden z potomków Antoniego był Ministrem Spraw Wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego.

Warto dodać, że losy rodziny Hübnerów zostały także związane z losami dwóch innych znanych opoczyńskich rodzin – Zarembskich  oraz właścicieli firmy  „Gerlach” w Drzewicy, Kobylańskich.

Zgromadzone na ekspozycji meble wraz z przedmiotami rzemiosła artystycznego są próbą rekonstrukcji mieszczańskiego salonu z końca XIX wieku. Zrekonstruowano także gabinet notariusza Zygmunta Hübnera seniora (1879-1966), a rodzinne pamiątki i rozmaite dokumenty przybliżają historię rodziny.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła promocja książki dr Joanny Hübner-Wojciechowskiej „Rodzinne pamiątki, osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów”.
Wystawa została zorganizowana ze zbiorów rodzinnych autorki książki, zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz zbiorów własnych
  • 01-04-2023 godz 15:00 - 30-06-2023

Kategoria

Muzea