Krucha wystawa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Krucha wystawa

Do 25 lutego można w Muzeum Miasta Zgierza podziwiać secesyjne szkło i delikatną ceramikę z okresu belle epoque. Szkło — jedno z najbardziej plastycznych materiałów pozwoliło artystom z tamtego okresu puścić wodze fantazji i formować delikatne tworzywo w nieznane wcześniej wyrafinowane formy.
Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji dr n. med. Andrzeja Papiewskiego, a wystawa ma tytuł „Kruche piękno”.
Secesja, Art Nouveau, Jugendstil to charakterystyczny nurt artystyczny i projektowy, który pojawił się pod koniec XIX wieku i trwał przez pierwsze dekady wieku XX. Różnił się nieco w zależności od regionu i kultury, w którym się rozwijał, ale wspólne dla niego były tendencje do harmonii, organiczności i estetyki inspirowanej naturą.

Był to ważny okres w historii sztuki, który wpłynął na wiele dziedzin artystycznych m.in. na: architekturę, malarstwo, rzeźbę, wzornictwo, meblarstwo i biżuterię. Secesja pozostawiła trwały ślad w projektowaniu i estetyce. Nie bez znaczenia dla inspiracji artystycznych przedstawicieli tego nurtu były odkrycia przyrodników, gdyż to właśnie flora i fauną jest najczęściej stosowanym dekorem.

Wszystkie obiekty prezentowane na zgierskiej wystawie stanowią reprezentatywny zbiór obiektów secesyjnych istotny zarówno pod względami estetycznymi, jak i historycznymi.
Muzeum Miasta Zgierza
  • 25-02-2024

Bilety

Według cennika placówki

Kategoria

Muzea

Adres

Zgierz, ul. gen. J.H. Dąbrowskiego 21

Kontakt

+ 48 427163792