Łęczyckie barwy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Łęczyckie barwy

Muzeum w Łęczycy zaprasza do Domu Starego na wystawę pt. „Łęczycki strój ludowy na co dzień i od święta”. Interesujące rzeźby pokazujące bogactwo regionalnego stroju będzie można oglądać do końca tegorocznego lata.
Oryginalne elementy stroju łęczyckiego można zobaczyć już tylko w muzeach. Jego unikatowy charakter jest wynikiem wczesnego zaniku tego stroju. Z używania  męskiego zrezygnowano już przy końcu XIX w., zaś kobiecy noszony był do I wojny światowej.

Na łęczyckiej wystawie jest prezentowanych 45 rzeźb pochodzących z własnej kolekcji, która jest największą w kraju. Ich autorami są twórcy ludowi, między innymi,: I. Kamiński, St. Kopka, W. Czerwiński, W. Rysio, J. Matusiak, A. Kamiński, T. Kacalak, Z. Szczepański.

Przykłady dawnej odzieży regionalnej, jak również różne jej detale i dodatki odnaleźć można na nielicznych, niestety tylko czarno-białych fotografiach, które nie oddają oryginalnej kolorystyki strojów, a tym samym prawdziwej ich urody. Ją można dostrzec w ludowych rzeźbach, które oprócz walorów artystycznych i estetycznych mają także wartość dokumentalną. Strój ludowy poprzez swój indywidualizm, specyfikę i odrębność był bowiem nośnikiem informacji o przynależności etnicznej, pozycji społecznej oraz stanie cywilnym jego właściciela.
Muzeum w Łęczycy
  • 11-04-2024 - 15-09-2024

Bilety

Według cennika placówki

Kategoria

Muzea

Adres

Łęczyca, ul. Zamkowa 1

Kontakt

biuro: tel. 24 721 89 97
biblioteka, pracownie: 24 721 25 43
zamek-obsługa turystyczna: tel. 24 721 24 49
www.zamek.leczyca.pl
e-mail: muzeum@zamek.leczyca.pl