Łódź na medalach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Łódź na medalach

„Łódź w medalach zamknięta. Wystawa z okazji 600-lecia nadania Łodzi – stolicy Województwa Łódzkiego praw miejskich” to tytuł kolekcji prezentowanej do 4 V w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102. Właścicielem kolekcji jest dr n. med. Andrzej Papiewski.
Na wystawie można zobaczyć 327 medali i plakiet o dużych formach i nietypowych kształtach związanych z Łodzią. Wśród nich są, między innymi, medale sportowe, przyznawane za udział w ulicznych biegach przez najciekawsze zakątki miasta.

Zgromadzone na wystawie medale  stanowią jedynie część liczącej 917 egzemplarzy kolekcji medali Andrzeja Papiewskiego o tematyce łódzkiej. Tworzą one panoramiczny obraz miasta i województwa: dokumentują historię, rozwój i życie zwykłych oraz niezwykłych ludzi, którzy budowali i rozwijali tę początkowo średniowieczną wieś w dużą aglomerację miejską w centrum Polski. Łódź jako stolica województwa jest nierozerwalnie związana z regionem. Od ponad 150 lat jest głównym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i akademickim regionu.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Gdańska 100/102

Kontakt

tel. 42 637 30 90