Mamuty na Włókniarzy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Mamuty na Włókniarzy

Do końca roku będzie czynna wystawa czasowa „Łódź sprzed Łodzi” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Wystawa, rozpoczynająca się 28 VII, wpisuje się w obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, których kulminacja nastąpi w ostatni weekend lipca.

Na terenie Łodzi były liczne stanowiska archeologiczne pozwalające poznać czasy Łodzi sprzed Łodzi. Dzięki nim wiadomo, że na terenie miasta żyły mamuty, a zatem zapewne był także człowiek polujący na nie. - Można zaryzykować stwierdzenie, że mamuty wędrowały trasą dzisiejszej al. Włókniarzy – mówił Dominik Płaza, dyrektor muzeum na środowym (26 VII) spotkaniu z dziennikarzami.

Łódź mało kojarzy się z archeologią i nie było tu tak spektakularnych odkryć, aby rozpisywała się o nich ogólnopolska prasa, ale każde łódzkie odkrycie jest związane z poszczególną epoką historyczną, które będą prezentowane na wystawie.

- Wiele z nich łączy się z postacią Hanny Ząbkiewicz – Koszańskiej, archeolog pracującą przed wojną w Miejskim Muzeum Etnograficznym. Dzięki niej i dokumentacji przez nią sporządzoną wiele odkrytych artefaktów udało się zachować bądź odzyskać – wyjaśnia dyrektor Płaza. - Odtworzymy gabinet archeolożki, aby pokazać warunki w jakich pracowała i poczuć się jak w gabinecie naukowca z lat trzydziestych.

„Czas Łodzi przed Łodzią” będzie wystawą zupełnie niż dotychczas urządzane przez muzeum. Będzie sensorycznie i aktywizująco.

- Środek sali zajmie stół, na którym będzie można dotknąć materiałów, z których były wykonywane prehistoryczne przedmioty. Wprowadzone elementy sensoryczne pozwolą dotknąć prehistorii - – mówi kuratorka wystawy Anna Olczyk z działu naukowo-oświatowego. - Na wystawie będą także elementy edukacyjne dla dzieci, zachęcające do samodzielnego wykonywania pewnych elementów związanych z wystawą.

Każda epoka będzie przedstawiana jakimiś zabytkami. Niektóre wystawiane przedmioty będą rekonstrukcjami: Hitlerowcy wywieźli część eksponatów z naszego muzeum, nigdy już do nas nie powróciły i nie wiemy gdzie się znajdują  – wyjaśnia Anna Olczyk.

Pomysł na taką wystawę wziął się z pytań osób odwiedzających muzeum o archeologiczną przeszłość Łodzi. I z tego względu wystawa odwołuje się do czasów pradziejowych. Pracowali mad nią nie tylko muzealnicy, ale także liczne grono wolontariuszy współpracujących z placówką przy placu Wolności.

Wśród około 50 eksponatów będą znaleziska pochodzące ze stanowisk archeologicznych z Rudy Pabianickiej, Retkini, Bałut oraz Chocianowic. Zakres chronologiczny wystawy obejmie czasy od epoki kamienia po średniowiecze. Na wystawie zaprezentowana zostanie również mapa oraz lista stanowisk archeologicznych z terenu Łodzi. Dzięki niej zwiedzający będą mogli uświadomić sobie, że dziedzictwo archeologiczne może być odkrywane w miejscach im bliskich, a nawet najodleglejsza przeszłość, może kryć się tuż za rogiem. Eksponowane materiały będą przetłumaczone na język angielski i ukraiński.

Bogumił Makowski
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
  • 28-07-2023 - 31-12-2023

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, pl. Wolności 14

Kontakt

tel. 42 632 84 40

Czynne:
wtorek - niedziela 10-17 (wtorek - wstęp bezpłatny)
13.30 - 14 - przerwa na dezynfekcję

Kasa biletowa czynna do godz. 16.30

Bilety:
normalny - 12 zł, ulgowy - 9 zł
grupowy (od 11 osób) - 10 zł/os.
wycieczkowy (od 25 osób) - 8 zł/os.