Modernizacja ogrodu Poznańskich | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Modernizacja ogrodu Poznańskich

Pałac Poznańskiego przed remontem

Trwa wielki remont pałacu Poznańskiego. Mieszczące się w nim Muzeum Miasta Łodzi pozyskało także ponad 300 tys. zł na rewitalizację i modernizację przypałacowego ogrodu.
Muzeum pozyskało dofinansowanie na modernizację ogrodu w konkursie dotacyjnym „Ochrona Zabytków 2018” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dotacji MKiDN to 100 000 zł, dodatkowe 236 258 zł muzeum otrzyma z budżetu miasta.
Projekt będzie uzupełnieniem i zarazem zwieńczeniem kompleksowego remontu i renowacji pałacu, który ma mieć finał pod koniec 2019 roku.
Ogród o powierzchni 0,576 ha jest typem zabytkowego ogrodu miejskiej rezydencji, integralną częścią kompleksu rezydencjonalno-fabrycznego Izraela K. Poznańskiego, z zachowanym pierwotnym charakterem spacerowym przypałacowej części, starodrzewem i różnorodnością biologiczną roślin (60 gatunków). 

Pierwotnie zajmował powierzchnię od ulicy Ogrodowej aż do koryta rzeki Łódki. Część bliższa budynkom była urządzona jako ogród spacerowy, dalsza – jako ogród użytkowy ze szklarniami i stawem. Po przebudowie pałacu (1901-1903) i nadaniu neobarokowej formy ponownie urządzono ogród wg projektu Leona Grabowskiego ówczesnego st. ogrodnika miejskiego, konserwatora zieleni miejskiej. Projekt nie zachował się, ale prawdopodobnie nawiązywał do ogrodów barokowych, w stylu klasycyzującym.

Muzeum Miasta Łodzi przejęło opiekę nad ogrodem w 1992 roku i od tego czasu prowadzi prace nad przywróceniem jego świetności. W wyniku tych działań powstały dwa projekty konserwacji i odnowy opracowane przez dr inż. Halinę Jaroszewską (w 1998 roku i 2007 roku), które nawiązywały i interpretowały plany L. Grabowskiego. Przeprowadzono inwentaryzację, waloryzację i wykonano plan zagospodarowania nasadzeniami roślinnymi po przeanalizowaniu dostępnego materiału ikonograficznego.

Planowane działania:
- remont małej architektury - wykonanie prac renowacyjnych na elementach murowanych: murki oporowe przy głównym wejściu do budynku pałacu i przy schodach prowadzących do ogrodu.
- renowacja oświetlenia zewnętrznego (4 szt.): lamp w postaci rzymskich posągów – 2 szt., latarni przy schodach ogrodowych – 2 szt.
- remont nawierzchni terenu ogrodu wraz z robotami brukarskimi.
- roboty pielęgnacyjne zachowanego drzewostanu, przygotowanie gruntu pod nasadzenia, prace rekultywacyjne na terenie po likwidowanych nawierzchniach, likwidacja żywopłotu z ligustru, wykonanie trawnika darniowaniem pełnym.
- nasadzenia roślinne drzew i krzewów drzewa liściaste, krzewy iglaste, krzewy liściaste, krzewy liściaste wrzosowate, żywopłotowe, róże okrywowe, tulipany, rośliny runa grądowego.
- montaż systemu nawadniania kropelkowego.
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł