Muzea do remontu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Muzea do remontu

Łódź przeznaczy 44 mln zł na remonty i doposażenie trzech instytucji kulturalnych: Muzeum Kinematografii (8 mln), Muzeum Miasta Łodzi (30 mln) i Muzeum Tradycji Niepodległościowych (6 mln).
Łódź przeznaczy 44 mln zł na remonty i doposażenie trzech instytucji kulturalnych: Muzeum Kinematografii (8 mln), Muzeum Miasta Łodzi (30 mln) i Muzeum Tradycji Niepodległościowych (6 mln). Zadania te będą finansowane w znaczącej części z pieniędzy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowiska oraz w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a także z budżetu miasta.

– To będą bardzo gruntowne modernizacje – zrewitalizowanie wnętrz i elewacji – zapowiadał Krzysztof Piątkowski podczas konferencji w pałacu Scheiblera. – Chodzi o to, żeby umożliwić rozwój tym instytucjom. Będziemy starali się stworzyć nowe przestrzenie wystawiennicze i służące edukacji i animacji wydarzeń kulturalnych. Dużą wagę przywiązujemy do restauracji eksponatów i zabytków ruchomych znajdujących się w tych obiektach. Wymienimy wszelkie instalacje i poprawimy dostępność muzeów dla osób niepełnosprawnych – będzie to dotyczyć wind, ciągów komunikacyjnych. Zostanie przebudowane główne wejście do Muzeum Miasta Łodzi.

Prace budowlane mają się zacząć w czwartym kwartale 2016 roku. Nie przewiduje się zamykania remontowanych muzeów, a jedynie czasowe wyłączanie niektórych części placówek. Modernizacja powinna się skończyć w 2018 roku.

– Pałac Scheiblera ma 160 lat, a to oznacza, że wymaga stałej opieki – mówiła Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii. – Mamy mnóstwo obiektów, które wymagają prac konserwatorskich. Chcielibyśmy ponownie uruchomić fotoplastykon i mutoskop – pokazać zwiedzającym, jak kiedyś działały. Liczymy, że uda nam się stworzyć nowe przestrzenie dla wystaw czasowych – na przykład na strychu – i zmodernizować te, które istnieją. Dzięki temu poprawimy nasza ofertę, a dzięki przebudowie wind i zabytkowej klatki schodowej uczynimy ją bardziej dostępną.