Muzeum to oni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Muzeum to oni

W ramach całorocznego projektu „Muzeum to ja” prowadzonego przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola powstał film o historii Zduńskiej Woli „Miejsce, w którym mieszkam”. Aktorami i narratorami zostali mieszkańcy.
Projekt „Muzeum to ja!” polega na zamianie przestrzeni miasta w ekspozycję muzealną i „powrotu” zebranego w muzeum dziedzictwa materialnego do miejsca, z którego pochodzi. Celem jest odkrywanie i inspirowanie do dyskusji na temat związku zamieszkiwania danej przestrzeni z pamięcią kulturową mieszkańców miasta postindustrialnego. Autorką i koordynatorką projektu jest Gabriela Górska - kustosz w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Podwórkowe Muzeum
Muzealnicy „wędrowali” po podwórkach XIX-wiecznych kamienic i współczesnych osiedli, wykorzystując kopie zbiorów (fotografie, dokumenty, karty meldunkowe, plany sytuacyjne budynków) dotyczących danej ulicy lub budynku do stworzenia podwórkowego muzeum. Osią projektu było zastosowanie pudełka używanego do archiwizacji zbiorów, które pełniło rolę „Archiwum Pamięci”. Każda osoba mogła wrzucać tam swoje wspomnienia, zdjęcia lub pamiątki związane z danym miejscem.

W ramach projektu odbyły się 4 spotkania:
1. Na placu Wolności - „Serce i dusza Miasteczka Czekay”
2. Przy Domu Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli „Stworzony, by pomagać”
3. Na terenie osiedla Tysiąclecia „Robotnicza dzielnica na Warszawskim Przedmieściu”
4. Na terenie osiedla kolejarskiego Karsznice „Karsznice. Spacer pełen wspomnień”

Film Edukacyjny
Dzięki zebranym materiałom powstał film, którego narratorami oraz aktorami zostali mieszkańcy Zduńskiej Woli. Istotą filmu jest przedstawienie sposobu, w jaki (w zależności od etapu budowy miasta) lokalna społeczność kształtowała przestrzeń według własnych potrzeb sakralnych, rozrywkowych, zawodowych. Jest to edukacyjna opowieść o przestrzeni budowanej przez wielokulturową, industrialną społeczność i jej wpływie na kolejne pokolenia w ciągu dwóch wieków.

Autorka projektu i scenariusza filmu: Gabriela Górska
Reżyseria i zdjęcia: Andrzej Paszkiewicz
Konsultacja historyczna: Tomasz Polkowski
Muzyka, oprawa graficzna i dźwiękowa: Piotr „Yogoorth” Jaraszkiewicz
Czyta: Zbigniew Rudecki
Realizacja: Piotr Piotrowski (dron), Marek Paszkiewicz, Piotr Chojnacki, Piotr Staniszewski
Scenografia: Gabriela Górska
Kostiumy: Gabriela Górska, Krystyna Paszkiewicz

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz funduszy Miasta Zduńska Wola.


Kategoria

Muzea
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.