Niedziela w skansenie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Niedziela w skansenie

Muzeum w Łowiczu zaprasza 7 lipca na Niedzielę w Skansenie w Maurzycach Odwiedzający tego dnia skansen będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania na szkle i rzeźby ludowej, wysłuchać opowieści o dawnej wsi łowickiej, a nawet zbudować model wiejskiej chałupy. Niezwykle urokliwa jest wystawa dawnych ludowych makatek, ukazujących różne aspekty codzienności.
Szczegółowy program niedzieli w Maurzycach
– godz. 10.00 – 14.00 – warsztaty malarstwa na szkle, prowadzone przez Alicję Raszka-Micherdzińską.
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z założeniami tej tradycyjnej techniki – podstawowymi zdobieniami, tematami i szkołami malarstwa na szkle, charakterystycznymi dla danego regionu. Przedstawione i szczegółowo omówione zostaną kolejne kroki tworzenia pracy –  od szkicu na papierze, przez przeniesienie go  na szkło, po wypełnienie konturów kolorem i dobranie odpowiedniego tła. Tak powstały obraz zostanie oprawiony i przekazany uczestnikowi na własność. Zdjęcia najciekawszych prac będą pokazane na wystawie w Żywcu w październiku br.
Warsztaty są elementem przedsięwzięcia pn. „Rozmaluj się na szkle – popularyzacja tradycyjnego malarstwa na szkle”, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– godz. 10.00 – 16.00 – warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez artystkę ludową Elę Świderek.
Zajęcia są wspaniałą okazją do samodzielnego wykonania rzeźby w drewnie (dla starszych uczestników) i w mydle (dla młodszych uczestników).

– godz. 10.00 – 13.00 i 14.00 – 16.00 – warsztaty plastyczne „Budujemy chałupę”.
Na zajęciach powstaną przestrzenne modele łowickich chałup z użyciem materiałów papierniczych, pochodzących z recyklingu oraz z surowców roślinnych.

– godz. 10.00 – 16.00 – „Gdzie kompot z porzeczek i domowe ciasto…” – wystawa makatek ludowych ze zbiorów Macieja Dębskiego i Muzeum w Łowiczu.
Wystawa pokazuje kilkadziesiąt makatek ze scenami z życia codziennego, motywami baśniowymi, dekoracyjnymi oraz często z mądrymi i zabawnymi sentencjami, przysłowiami czy dobrymi radami. Tego typu makatki były niegdyś bardzo popularne i upiększały wnętrza domowe od okresu międzywojennego po lata 70. XX w.

– godz. 11.00 i 14.00 – oprowadzanie po skansenie.
Przewodnik będzie czekał na turystów przy kasie, a podczas godzinnego spaceru po skansenie opowie o dawnej wsi łowickiej, jej mieszkańcach i zwyczajach.