O pięknej księżniczce | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

O pięknej księżniczce

Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza 26 VI o godz. 17.00 na wykład z „La Bella Principessa Leonarda Da Vinci”. Wykład wygłosi historyk sztuki i literatury Katarzyna Woźniak. Autorstwo obrazu wciąż wzbudza kontrowersje wśród badaczy. W tej historii jest także wątek polski.
„La Bella Principessa” czyli Piękną Księżniczka – to portret kobiecy, którego autorstwo przypisywane jest geniuszowi Leonarda da Vinci. Dzieło nie miało historii – nie było wiadomo, gdzie się znajdowało przez niemal 500 lat od momentu powstania.

Jeden z badaczy zasugerował, że rysunek mógł pochodzić ze starego woluminu znajdującego się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Portret bowiem był jedną kartą z księgi znajdującej się w zbiorach biblioteki. Księgą tą jest „La Sforziada”, stary druk z 1490, z miniaturami słynnego miniaturzysty Giovanniego Pietro Birago, opisujący losy i chwałę rodu Sforzów.

W trakcie wykładu przedstawione zostaną okoliczności odkrycia, postaci zaangażowanych naukowców, dowody potwierdzające autorstwo. Zaprezentowana zostanie historia portretu jako jednej z kart księgi, jak również, jako oprawionego w XIX wieku dzieła, które odnalazło się 30 stycznia 1998 roku w Nowym Jorku. W domu aukcyjnym Christie’s odbyła się licytacja portretu, który wówczas opisano jako pracę niemiecką z początku XIX wieku, w stylu włoskich artystów renesansowych