O podróżnikach w Nieborowie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

O podróżnikach w Nieborowie

W pałacu w Nieborowie 28 VIII o godz. 16 zostanie otwarta wystawa "W podróży", na której zostaną zaprezentowane sylwetki wybranych podróżników, którzy dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.
Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, pozostawił opis podróży do Ziemi Świętej, był pierwszym Polakiem, który wszedł na piramidę Cheopsa; Jan Potocki - podróżował przez większą część swojego życia, a jego wyprawy miały charakter naukowy, krajoznawczy i etnograficzny; Wacław Rzewuski - zwiedził Syrię, Irak, Liban oraz Palestynę, pozyskał zaufanie i przyjaźń przywódców szczepów beduińskich; Aleksander Sapieha – był zafascynowany krajami słowiańskimi, zwiedził Istrię, część Chorwacji, Bośnię, Hercegowinę, Czarnogórę, częściowo Albanię i Turcję, prowadził badania botaniczne i mineralogiczne; Władysław Zamoyski - odbył podróż po Australii i Oceanii, skąd przywiózł bogate zbiory etnograficzne i mineralogiczne.

Ta przekrojowa opowieść o polskich podróżnikach uzupełniona będzie przedmiotami, niezbędnymi podczas wyjazdów. Walizy, kufry, pudełka, sepety oraz liczne akcesoria toaletowe, stołowe czy piśmiennicze, stanowiły elementarne wyposażenie każdego, kto wybierał się w podróż dalszą lub bliższą. Mimo zmieniających się na przestrzeni wieków form podróżowania, każda wyprawa wymagała długich i kosztownych przygotowań.