OBRAZ CZŁOWIEKA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

OBRAZ CZŁOWIEKA

RECENZJA. Multimedialna ekspozycja pt. „…więcej niż bohater” w Muzeum Miasta Łodzi poświęcona jest legendarnemu kurierowi Janowi Karskiemu. Oglądając rekonstrukcję gabinetu Profesora, odkrywamy nie tylko fragmenty przeszłości, ale przede wszystkim historię człowieka.
Multimedialna ekspozycja pt. „…więcej niż bohater” w Muzeum Miasta Łodzi poświęcona jest legendarnemu kurierowi Janowi Karskiemu. Oglądając rekonstrukcję gabinetu Profesora, odkrywamy nie tylko fragmenty przeszłości, ale przede wszystkim historię człowieka.
Wchodząc do niewielkiego wręcz kameralnego pokoju zauważamy wiele pamiątek. Na półce po lewej stronie ustawione są książki napisane przez Profesora w tym pierwsze wydanie "Tajnego Państwa". Po tej samej stronie we wnęce znajdują się m.in. medal Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego oraz Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego. Poniżej na małym stoliku stoi radio, przy nim słuchawki, na których odwiedzający mogą posłuchać fragmentów wywiadów przeprowadzonych z Profesorem przez Polskie Radio Łódź. W drugim końcu pokoju znajduje się sofa, na której siadali przyjaciele Karskiego w jego mieszkaniu, na ścianie wiszą obrazy w tym portret żony: Poli Nireńskiej. Obok na stoliku stoi whisky i leży cygaro. Ten drobny zabieg sprawia, że panuje tu atmosfera autentycznego życia.
Po prawej stronie gabinetu usytuowany jest masywny kredens, z kolejnymi pamiątkami wśród, których odnajdziemy m.in. symboliczny klucz do Miasta Łodzi przyznany Karskiemu wraz z Honorowym Obywatelstwem Miasta Łodzi oraz medal pamiątkowy 50-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród memorabiliów, które eksponowane są na wystawie, te najważniejsze to: Order Orła Białego, Krzyż Srebrny Virtuti Militari, medal Instytutu Pamięci Jad Waszem i Prezydencki Medal Wolności nadany pośmiertnie Profesorowi przez prezydenta Baracka Obamę. Ekspozycja uzupełniana jest rodzinnymi fotografiami, korespondencją, dyplomami przyznawanymi przez prestiżowe uczelnie oraz publikacjami. Multimedialną wystawę oglądamy, słuchając głosu Karskiego, który udziela telewizyjnego wywiadu. Fragmenty wypowiedzi są wyrazem jego poglądów i uczuć.
Gabinet udało się odtworzyć dzięki dokumentom przekazanym osobiście przez Jana Karskiego Muzeum Miasta Łodzi. Obecnie możemy oglądać drugą odsłonę gabinetu, który po raz pierwszy został otwarty w 1999 roku. Prezentowana ekspozycja jest unowocześniona, a Profesor pokazany z innej perspektywy. Nie tylko jako emisariusza, ale przede wszystkim jako człowieka.