Operacja Łódzka 1914 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Operacja Łódzka 1914

„Operacja Łódzka 1914. … przy zapalonych stojąc lontach, my swój o Polsce śnimy sen” - wystawa pokazująca wielkie starcie militarne armii Niemiec i Rosji jesienią 1914 r. na obszarze Ziemi Łódzkiej.
Ekspozycja odzwierciedla, poprzez materiał ikonograficzny, ujęty na 13 planszach działania wojenne obydwu stron w 1914 i 1915 r., z drugiej zaś strony – rekonstrukcję walk i umundurowanie, a także uzbrojenie żołnierzy niemieckich i rosyjskich, ze szczególnym udziałem Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych „Żelazny Orzeł”.

Natomiast w części zasadniczej poprzez eksponaty trójwymiarowe pokazane są cztery sylwetki żołnierzy i oficerów armii niemieckiej i rosyjskiej w pełnym umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu wojskowym. Uzupełnieniem są gabloty z różnorodnymi elementami tego wyposażenia –np.: manierki, menażki, chlebaki, pasy do mundurów, pagony, guziki wojskowe, ale również przedmioty codziennego użytku – grzebienie, szczoteczki do zębów, cygarniczki.

Operacja łódzka była zdarzeniem militarnie nie rozstrzygniętym, jakkolwiek, co podkreśla wielu historyków, opóźniła oponowanie przez Niemców terytorium tzw. Królestwa Polskiego. Łódź zajęto 6 grudnia 1914 r., a Warszawę kilka miesięcy później.

Po obydwu stronach walczyło kilkaset tysięcy żołnierzy, w tym wielu Polaków – ubranych w mundury państw zaborczych; jedni pochodzili z Wielkopolski, inni z Kieleckiego i Mazowsza. W okolicach Łodzi istnieją cmentarze poległych w operacji łódzkiej, od Dobronia poprzez Zgierz, Gadkę Starą, Gałków, aż po Koluszki. Na części ocalałych nagrobków są polskie nazwiska… .

Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji rodziny Daszyńskich, tak kopie jak i oryginały; ekspozycja  czynna do końca lutego 2014 r.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Adres

Łódź, ul. Gdańska 13