Oręż do podziwiania | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Oręż do podziwiania

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę kolekcji broni wschodniej pod tytułem „Sztuka wojny. Tajemnice zaklęte w orężu”. Właścicielem bogatej kolekcji jest Krzysztof Ledwoń z Częstochowy, kiedyś  żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej i harcerz. Na wystawie będą ciekawe eksponaty przedstawiające sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego. Wernisaż – 4 II, godzina 15.00. Zamknięcie ekspozycji 12 V.
W łowickim muzeum będą eksponowane przedmioty związane z orężem od XVI do XIX wieku, pochodzące z Europy, Azji, północnej Afryki czy Imperium Osmańskiego. Najliczniej reprezentowana grupa broni to szable XVIII i XIX wieczne m.in.: tureckie, perskie, pruskie, polsko-węgierskie, francuskie czy słynne polskie szable husarskie z XVII wieku, uzupełniane przez m.in.: sztylety i miecze indyjskie, jatagany, pale i kilindże tureckie, oraz topory bojowe i ceremonialne. Broń miotającą przybliżą zwiedzającym łuki retrorefleksyjne z XVII i XVIII w., natomiast broń palną będą reprezentowały pistolety: lontowe, skałkowe i kapiszonowe oraz strzelby.

Bogate zdobnictwo np. kolczug, napierśników, pancerzy, zbroi, tarcz, hełmów ryngrafów, prochownic czy ozdobnych klamer,  świadczy o wysokim kunszcie rzemiosła, stąd też wiele eksponatów, jest wręcz bezcennych. Wpływa to również na walory estetyczne prezentowanych zbiorów.
Kolekcjoner, właściciel eksponatów pokazywanych na wystawie z ogromną pasją  gromadzi tych przedmiotów. Aby je pozyskać, przemierzył tysiące kilometrów podróżując głównie  po Europie Zachodniej. W 2022 r za swoją pasję kolekcjonerską nagrodzony Pierścieniem Hetmana Kolekcjonerów Polskich J. Dunin-Borkowskiego. Kolekcjonerskie zainteresowania częstochowianina podziela jego wnuk, który buduje prywatne muzeum.
Muzeum w Łowiczu
  • 04-02-2024 godz 15:00 - 12-05-2024 godz 16:00

Bilety

Według cennika placówki

Kategoria

Muzea

Adres

Łowicz, Stary Rynek 5/77

Do pobrania

IMG_20230309_102145 (Pobrań: 49)
plakat (Pobrań: 37)