Paweł Klecki i muzyka Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Paweł Klecki i muzyka Łodzi

Tak zatytułowana wystawa czasowa zostanie otwarta w Muzeum Miasta Łodzi 22 IX o godz. 18 - przygotowana w 50. rocznicę śmierci kompozytora jako część obchodów Roku Pawła Kleckiego. Jest to pierwsza ekspozycja poświęconą pamięci i dorobkowi tego wybitnego artysty pochodzącego z Łodzi.
Wystawa ma na celu ukazanie fenomenu Pawła Kleckiego, skrzypka, kompozytora i światowej sławy dyrygenta. Oprócz sylwetki Kleckiego przybliżone zostaną również życiorysy jego przyjaciół – Juliana Tuwima i Aleksandra Tansmana.

Urodzony w 1900 roku w rodzinie robotniczej Klecki od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny. Dorastał w prężnie rozwijającym się łódzkim środowisku artystycznym i w wieku zaledwie 14 lat został członkiem Orkiestry Symfonicznej w Łodzi. W nastoletnim okresie zaprzyjaźnił się z dwójką utalentowanych łodzian – Aleksandrem Tansmanem i Julianem Tuwimem. Razem z nimi studiował w Warszawie, by na początku lat 20. wyjechać do Berlina, gdzie kontynuował naukę oraz zadebiutował jako dyrygent i kompozytor. Duże piętno odcisnęła na nim II wojna światowa, po której nigdy nie wrócił do działalności kompozytorskiej. Po 1945 roku osiadł na stałe w Szwajcarii, której obywatelstwo posiadał.

- Misją Muzeum Miasta Łodzi jest przybliżanie dorobku łodzian, zwłaszcza tych nieobecnych w świadomości zbiorowej. Paweł Klecki był gwiazdą światowego formatu. Jego sława dotarła do obu Ameryk, na Bliski Wschód, do Japonii, a nawet do Australii. Jego nazwisko to wciąż wizytówka Łodzi na arenie międzynarodowej. Jest to pierwsza, monograficzna wystawa, przybliżająca jego dorobek – podkreśla Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane obiekty znajdujące się w zasobach Muzeum Miasta Łodzi oraz wypożyczone z instytucji krajowych i zagranicznych. Zwiedzający będą mogli między innymi zobaczyć budzik przywieziony z Paryża, rękopisy powstałe w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, batuty, których używał podczas pracy ze szwajcarską orkiestrą, kolekcjonerskie winyle z Ameryki. Nie zabraknie również księgi, do której Paweł Klecki wpisał się odwiedzając Łódź, rodzinne miasto po latach spędzonych za granicą wciąż ważne w jego życiu. Łącznie ponad 150 obiektów uzupełnionych przez reprodukcje, wydruki i nagrania, pozwalające zanurzyć się w świecie Kleckiego.

Początki drogi artystycznej Kleckiego spłatały się z dwójką jego przyjaciół z dzieciństwa Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima. Z tym pierwszym debiutował w Łódzkiej Orkiestrze Symfonicznej, z oboma zaprzyjaźnił się podczas spędzonej w Łodzi młodości. W latach 20. XX wieku Klecki, Tansman i Tuwim niczym trzej muszkieterowie wspólnie wyruszyli na podbój Warszawy. Mimo że wielka historia rozdzieliła ich w sensie geograficznym, ich losy cały czas się stykały. Dla każdego z nich Łódź stanowiła punkt odniesienia, do którego każdy z wielkich artystów wracał na swój sposób. Każdy rozsławił na inny sposób rozsławił rodzinne miasto. Teraz ich wspólna historia zostanie opowiedziana w Muzeum Miasta Łodzi.

- Odwiedzający wystawę będą mogli obcować nie tylko z eksponatami. W zaaranżowanej przestrzeni galerii znajdują się stanowiska umożliwiające słuchanie muzyki w wykonaniu Pawła Kleckiego oraz znakomitych artystów grających jego utwory. Ponadto usłyszymy głos naszego bohatera i ujrzymy jego odręczne pismo – mówi kurator wystawy dr Wojciech Wendland.

Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania, spotkania, a także koncerty z cyklu „Muzyka Łodzi”. Te ostatnie realizowane z organizacją partnerską MMŁ – Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. W weekend otwarcia wystawy MMŁ zaprasza na wyjątkowe wydarzenia. W sobotę, 23 września o 16:30 w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie wystąpi kwartet smyczkowy The Bacewicz String Quartet podczas koncertu „Muzyczne Wspomnienie: Paweł Klecki i Grażyna Bacewicz” w ramach cyklu „Muzyka Łodzi”. Z kolei w niedzielę, 24 września wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, które poprowadzi dr Wojciech Wendland.

- Wystawa jest centralnym wydarzeniem obchodów roku Pawła Kleckiego, który został ogłoszony przez Radę Miasta w Łodzi na wniosek MMŁ oraz Akademii Muzycznej. Chcemy, aby łodzianie oraz turyści mogli poznać nie tylko dorobek, ale także obfitujący w rozmaite zawirowania życiorys Kleckiego – dodaje Komarzeniec.

materiały prasowe


Kurator: dr Wojciech Wendland
Współpraca: Maja Jakóbczyk
Koordynacja: Ewelina Skorupa
Projekt wystawy: Pawilon Paweł Lewoc
Identyfikacja graficzna: Grafixpol – Katarzyna Worpus-Wrońska, Jan Worpus-Budzejewski
Partnerzy: Akademia Muzyczna w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi, Fundacja im. Stanisława Liszewskiego, Fortepiany Wolności

Bilety na wernisaż: 1 zł.

Po wernisażu, o godz. 18.45, odbędzie się koncert „Kośmieja gra Kleckiego” w ramach cyklu "Fortepiany wolności". Utwory Pawła Kleckiego zaprezentuje młody pianista Adam Kośmieja.
Muzeum Miasta Łodzi
  • 22-09-2023 godz 18:00 - 10-03-2024
  • 22-09-2023 godz 18:45

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł