Polski żołnierz od XVIII do XX wieku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Polski żołnierz od XVIII do XX wieku

fot. MTN

"Ewolucja polskiego żołnierza XVIII-XX w. Ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi" - wystawa zostanie otwarta 15 VIII i będzie czynna przynajmniej do końca 2021 roku.
Na wystawie można się przekonać, jak zmieniało się uzbrojenie i umundurowanie polskiego żołnierza od przełomu XVIII i XIX wieku po okres II wojny światowej. Taki przedział czasowy został wymuszony eksponatami, które muzeum ma w zbiorach.

Na wystawie znajdzie się wiele eksponatów, które do tej pory nigdy nie były prezentowane. Można będzie obejrzeć wiele pamiątek po konkretnych żołnierzach, m.in. płaszcz i kurtkę mundurową Antoniego Bara – legionisty polskiego, kurtkę PWK Jadwigi Reder – powstańca warszawskiego, kurtkę mundurową i inne przedmioty po Aleksandrze Gertnerze – pilocie RAF, uczestniku nalotów na Niemcy w 1945 roku.

Wystawa zostanie podzielona na trzy okresy w następujący sposób:
Część 1 - Wprowadzenie do wystawy z osią czasu i filmem – momenty przełomowe w rozwoju polskiego żołnierza od XI wieku po XVIII wiek. Broń biała z XVIII w. oraz broń palna i biała, a także elementy umundurowania i pamiątki patriotyczne z XIX wieku.
Część 2 - Polski żołnierz w latach 1900-1939, ze szczególnym uwzględnieniem broni palnej używanej w tym okresie oraz polskich organizacji paramilitarnych, Legionów Polskich i Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Część 3 – Polski żołnierz w latach 1939-1945, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej oraz walki Polaków na frontach II wojny światowej: prezentacja pamiątek i oryginalnych mundurów z różnych formacji wojskowych.