Postimpresjonizm z naleśnikami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Postimpresjonizm z naleśnikami

O godzinie 18.00 rozpocznie się 20 V wernisaż wystawy "Krzysztof Gocek. The best of..." w Muzeum Regionalnym w Brzezinach. Wernisaż zainauguruje brzezińską „Noc Muzeów” i będzie on główną częścią nocnego wydarzenia. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 39 prac artysty z Głowna, którego postimpresjonistyczne pejzaże urzekną najbardziej wybrednego konesera sztuki.
Artysta od dziesięciu lat eksperymentuje z fakturą i kolorem za pomocą farb olejnych i akrylowych na płótnach, płytach i tekturach. Nie maluje konkretnych miejsc czy zdarzeń – prezentowane widoki to autorskie wizje, będące sumą przemyśleń i wrażeń, przefiltrowanych przez wyobraźnię: rodzaj pejzażu symbolicznego, w którym czasami pojawiają się ludzkie postacie, zawsze enigmatyczne i bezosobowe. Artysta bawi się kompozycją, zazwyczaj w małych formatach, pozwalających na większą ekspresję malarskiego gestu, ale wymagających większej syntezy i operowania skrótami perspektywicznymi.

Autora inspiruje nie tylko otaczająca natura, ale także francuski impresjonizm oraz najlepsze tradycje polskiego malarstwa pejzażowego XIX i XX wieku. Krzysztof Gocek wzbogaca ten dorobek o własne jakości warsztatowe, w obrębie podobnych tematów, zawsze na nowo interpretowanych. To twórczość o uniwersalnym przekazie, estetyczna i dekoracyjna, podszyta nostalgią za przeszłością, a zarazem silnie osadzona we współczesności, dobrze wpisująca się w zabytkowe wnętrza, jako dekoracyjne dopełnienie stylowych mebli, sprzętów i bibelotów, ciekawie korespondująca z innymi dziełami sztuki, zwłaszcza dawnej.

Krzysztof Gocek maluje to, co mu „w duszy gra”, korzystając z osobistych przeżyć, wspomnień i wyobraźni, dlatego jego kameralne pejzaże ujawniają wielką wrażliwość kolorystyczną i kulturę malarską. Kontakt z nimi to wielka estetyczna przyjemność i satysfakcja dla miłośników wartościowej sztuki.

Artysta urodził się, mieszka i tworzy w Głownie. Od 2014 roku uprawia malarstwo akrylowe i olejne, zazwyczaj w miniaturowych formatach. Zaliczany do najciekawszych współczesnych polskich pejzażystów. Jego prace znajdują się w ofertach polskich domów aukcyjnych, krajowych i zagranicznych galeriach sztuki, także internetowych, oraz w kolekcjach prywatnych. Należy do Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego rekomendował go Henryk Płóciennik. Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych, miał też trzy znaczące ekspozycje indywidualne: w Galerii im. Jana Pawła II przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Andrzejowie (2015), Galerii „Na Piętrze” ZPAP w Łodzi (2016), Galerii Imaginarium w Łódzkim Domu Kultury (2022).

Poza podziwianiem prac artysty będzie można obejrzeć filmy zrealizowane w ostatnich latach w muzeum, popróbować prasowania zabytkowymi żelazkami z duszą i na węgiel drzewny oraz posłuchać muzycznej niespodzianki. A w kawiarni pod gwiazdami królować będą naleśniki przyrządzane i serwowane na bieżąco.