Poznański w remoncie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Poznański w remoncie

W pałacu Poznańskiego rozpoczął się zapowiadany remont. Od strony ogrodu przy elewacjach stanęły rusztowania. Remont obejmie odrestaurowanie fasad budynku oraz przygotowanie pomieszczeń pod wystawę „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś”. Inwestycja potrwa dwa lata.
Pałac Poznańskiego to największy z łódzkich pałaców fabrykanckich. Według anegdoty Izrael Kalmanowicz Poznański, zapytany przez projektanta, w jakim stylu architektonicznym chce rezydencję, miał odpowiedzieć, że we wszystkich. 
Przed wykonawcą nie lada zadanie, na żadnym innym łódzkim zabytku nie ma tylu ozdób: detali architektonicznych, sztukaterii i figur wieńczących fasady. Co ważne, inwestycję zrealizują dwie doświadczone firmy. VIK-Bud odnowił niedawno dom Otto Gehliga przy ul. Tuwima. Mały obiekt, ale okazał się ogromnym wyzwaniem, również konserwatorskim. Część odkrytych w budynku polichromii musiała zostać przewieziona do Krakowa do naprawy.
Tym razem z generalnym wykonawcą współpracuje najbardziej znana i doświadczona łódzka pracownia konserwatorska – Mosaicon. Ma na koncie takie realizacje jak: łódzka archikatedra, EC1, Art_Inkubator, ms2, dom pod Gutenbergiem czy wreszcie aktualnie prowadzona odnowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz pałac jednego z potomków Poznańskiego - Karola, czyli siedzibę Akademii Muzycznej.
Prace w pałacu są aktualnie prowadzone w piwnicach i przy elewacjach od strony ogrodu. W listopadzie ekipa remontowa wejdzie do pomieszczeń na parterze, a jeszcze w tym roku rozpocznie renowację stolarki okiennej. Wiosną 2018 roku zacznie się remont dachu.
Koszt inwestycji to 27 milionów złotych, z czego 20,8 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Zakres prac obejmuje: naprawę elewacji na budynku muzeum i części urzędowej, remont balkonów, konserwacja gzymsów, sztukaterii, detali architektonicznych, konserwację figur wieńczących elewację, renowację i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, okuć, zamków okiennych i drzwiowych, izolację fundamentów i wymianę pokrycia dachu. Przywrócone zostanie drugie wejście do budynku (od strony ul. Zachodniej). Budynek zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę.
Ponadto przygotowane zostaną pomieszczenia pod nową multimedialną wystawę Muzeum Miasta Łodzi: „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi”.
Muzeum będzie czynne przez cały okres trwania remontu. Wyłączenia części budynku będą tylko czasowe i ograniczone do absolutnego minimum.

Wystawa „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi” wykorzystywać będzie rozwiązania techniczne znacząco podnoszące jej atrakcyjność. Wystawa traktować będzie o historii Łodzi i całego regionu. Wystawa stała będzie prezentować dzieje miasta, które w ciągu kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona metropolii europejskich. Ukazując ważne wydarzenia, zjawiska o charakterze gospodarczym, społecznym, kulturalnym i naukowym oraz wybitne osoby, które miały znaczący wpływ na rozwój miasta.
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.