Salomea z Grodziska | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Salomea z Grodziska

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowuje I Festiwal Historyczny w Grodzisku w Tumie. W weekend 15 i 16 czerwca miłośnicy archeologii, historii i czasów minionych będą mogli odkrywać bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu łęczyckiego. Będą także niezwykle ciekawe inscenizacje.
Głównymi atrakcjami festiwalu będą historyczne rekonstrukcje bitew, warsztaty rzemiosła historycznego, prezentacje strojów średniowiecznych, degustacje kulinarnych przysmaków z tamtych czasów, koncerty muzyki dawnej, a przede wszystkim dotyczące inscenizacja pierwszego Zjazdu na Grodzisku (dawnej Łęczycy) w 1141 roku. Na majdanie Grodziska widzowie poznają postać księżnej Salomei oraz jej dzieci.

Salomea z Bergu hrabianka niemiecka i księżna polska, była drugą żoną Bolesława III Krzywoustego zmarłego w 1138 roku. Zwołała zajazd w Grodzisku, na którym byli ówcześni możni. Miał on na celu zaślubienie córki Bolesława i Salomei – Agnieszki, księciu kijowskiemu Wsiewołodowi. Spodziewanych efektów jednak nie odniosła do czego przyczynił się książę Władysław, syn Bolesława III Krzywoustego z pierwszego małżeństwa, będący po śmierci monarchy seniorem dynastii, a w spadku po ojcu przypadła mu Małopolskę, Śląsk, wschodnia Wielkopolska, Kujawy i Pomorze.

Widowisko będzie bazować na strojach książęcych stworzonych na podstawie rekonstrukcji konkretnych zabytków i tkanin oraz zachowanych szat z epoki. Podobnie będzie ze strojami podczas pokazu mody – będą wiernie odtworzone na podstawie źródeł ikonograficznych. Dzięki temu widzowie zobaczą różnice w ubiorze osób pochodzących z różnych stanów społeczeństwa feudalnego.

Organizatorzy zapowiadają także interesujące warsztaty, między innymi: średniowieczne skryptorium, mennica żydowska, kuźnia historyczna, kaletnik, pancernik – rzemieślnik wytwarzający kolczugi, szczytnik –wytwarzania tarcz, od strugania desek, metody ich łączenia i oklejania po historyczne pigmenty oraz zdobienia, ptasznik – czyli dzisiejszy sokolnik.

Dla zgłodniałych Dobromiła przygotuje ręcznie tradycyjne podpłomyki, które będzie można zjeść podziwiając wiernie odtworzoną średniowieczną kuchnię polową. Pokarmem dla duszy będą koncerty muzyki dawnej wykonane przez zespoły: Rodzanice oraz Huskarl.
I Festiwal Historyczny odbędzie się 15-16 czerwca w Grodzisku w Tumie, w godzinach: 12.00 – 19.00.
Tum, Kwiatkówek 26a
  • 15-06-2024 godz 12:00 - 15-06-2024 godz 19:00
  • 16-06-2024 godz 12:00 - 16-06-2024 godz 19:00

Kategoria

Muzea

Adres

Tum, Kwiatkówek 26a