Święto Purim dla Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Święto Purim dla Łodzi

Spotkanie z okazji najradośniejszego żydowskiego święta związanego z ocaleniem Żydów od zagłady w czasach króla Achaszwerosza, będące okazją do poznanie dawnych obyczajów praktykowanych z tej okazji.
Zgodnie z kalendarzem żydowskim święto przypada na 14 dzień miesiąca adar (luty/marzec) i tradycyjnie obchodzi się je w formie przyjęcia, na którym zebrani bawią się przy akompaniamencie muzyki, jedząc, pijąc i wzajemnie wręczając sobie prezenty. Celebracja wielkiej radości to wyraz wiary w niezłomność narodu żydowskiego.

Przy współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi, z udziałem rabina Dawida Szychowskiego, Muzeum MIasta Łodzi przygotowuje okolicznościową uroczystość, podczas której zostaną zaprezentowane purimowe tradycje, m.in. czytanie Księgi Estery, zwyczajowe zabawy i prezenty dziecięce oraz świąteczne stroje. Zostanie także odczytany wiersz „Ja – błazen purimowy” autorstwa Mosze Broderzona z wydawnictwa „Jung-Idisz” z 1919 roku, którego pierwszy zeszyt został wydany dokładnie 100 lat temu właśnie na święto Purim.

— To ważne, by przypominać łodzianom o wielowyznaniowym dziedzictwie miasta poprzez przybliżanie rozmaitych obrzędów religijnych — podkreśla Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. — Jednocześnie zależy nam na uwrażliwianiu mieszkańców na różnorodność, która niewątpliwie stanowi fundament życia społecznego czy wspólnotowości — dodaje.