Tajemnice willi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Tajemnice willi

fot. M. Zacharow

Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie „Hiszpanka”. Willa letniskowa w skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Pracownicy CMWŁ proszą o pomoc w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą, w której powstanie wystawa stała poświęcona wakacjom.
Okazała willa letniskowa została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, a dokładnie z ulicy Scaleniowej 18. Jest jednym z nielicznych zachowanych w Łodzi budynków służących letniej rekreacji na początku XX wieku.
Wiadomo, że w latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego. Nic nie wiemy jednak o jej projektancie czy pierwszych właścicielach – mówi Dominik Antoszczyk, kustosz z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
W czasie okupacji niemieckiej, a także później w okresie powojennym, pomieszczenia willi przeznaczono na mieszkania całoroczne, których było prawdopodobnie 18. To jedne z nielicznych informacji dotyczące budynku. – Stąd apel do dawnych i obecnych mieszkańców Rudy o pomoc w zebraniu wiedzy o dziejach rezydencji. Bardzo cenne będą dla nas wszelkie dokumenty, ale także osobiste wspomnienia czy fotografie budynku w oryginalnej lokalizacji – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora CMWŁ.

Informacje na temat obiektu przekazywać można mailowo na adres biblioteka@cmwl.pl lub telefonicznie: 42 683 26 84 w. 222. Zebrane materiały trafią do willi, gdzie już wkrótce powstanie wystawa-opowieść o tym, jak Polacy spędzali wakacje na przestrzeni całego XX wieku. – Opowiemy o tym, jak upływał czas w podmiejskich letniskach w okresie międzywojennym, pokażemy jak w XX wieku zmieniały się sposoby podróżowania, formy rekreacji, a nawet wakacyjne przysmaki – zapowiada Dominik Antoszczyk. – Znajdzie się też strefa dotycząca mody letniej, wczasów na kempingu, turnusów w popularnych uzdrowiskach, a także wypoczynku w mieście.

Przestrzeń wystawy zostanie zaaranżowana w taki sposób, by odwiedzający mogli nie tylko poczuć klimat wakacji, ale także sami się zrelaksować i przysiąść, by pooglądać archiwalne fotografie czy posłuchać polskich wakacyjnych przebojów. Kompleksowy remont budynku oraz powstanie wystawy stałej jest realizowane w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 13 mln złotych. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 8 963 559, 18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 4 102 487,43 zł.

Kategoria

Muzea