Technologia XXI wieku w starej elektrowni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Technologia XXI wieku w starej elektrowni

Na początku przyszłego roku zostanie udostępnione zwiedzającym największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki w EC1 Zachód. Podpisano właśnie umowę na wyposażenie centrum o wartości 25 mln zł.

Jak zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, na początku przyszłego roku zostanie udostępnione zwiedzającym największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki w EC1 Zachód. Podpisano właśnie umowę na wykonanie dwóch ścieżek tematycznych: „Przetwarzanie energii” i „Makro i mikroświat”. Wyposażeniem centrum zajmie się konsorcjum firm Qumak, MAE Multimedia Art & Education i MUSEKO. Wartość kontraktu to 25 mln zł.


O wyjątkowości centrum decyduje miejsce, w którym się ono znajduje. Stara elektrownia oraz odrestaurowane urządzenia sprzed 100 lat stanowić będą integralną część ekspozycji, połączone z nowoczesnymi technologiami i multimediami. Pierwsza ścieżka (65 instalacji-eksponatów) będzie przedstawiała procesy produkcji energii elektrycznej na tle historycznej infrastruktury elektrociepłowni EC1, natomiast druga (23 instalacje) zaprezentuje obiekty i zjawiska, których ze względu na skalę i właściwości nie jesteśmy w stanie ogarnąć gołym okiem. To pierwszy etap przedsięwzięcia. Na jego wykonanie konsorcjum ma 10 miesięcy. W ciągu trzech miesięcy musi powstać koncepcja i projekty wykonawcze.

­– Umowa przewiduje możliwość zamówienia u wykonawcy trzeciej ścieżki tematycznej „Rozwój wiedzy i cywilizacji” – mówił podczas konferencji prasowej Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź – Miasto Kultury. – Najprawdopodobniej skorzystam z tej opcji, żeby wszystko robiło jedno konsorcjum. Wartość kontraktu wzrośnie wtedy do 40 mln zł. Zakłada on także przygotowanie systemu informatycznego, portalu obsługującego centrum oraz stworzenie gry strategicznej (polegającej na zobrazowaniu przemian fizycznych i reakcji chemicznych prowadzących do produkcji energii elektrycznej) i dostarczenie systemu identyfikacji wizualnej ekspozycji.

Docelowo na powierzchni 8300 m kw. Centrum Nauki i Techniki w EC1 Zachód stanie 150 instalacji interaktywnych.

– Centrum to obiekt multimedialny, który będzie przyciągał zwiedzających nie tylko zaraz po otwarciu – przekonywał Jacek Suchenek, wiceprezes firmy Qumak. – Chcemy, żeby ta wystawa żyła. Nasza spółka realizowała Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, przygotowaliśmy wystawę stałą dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, robimy ekspozycję stałą dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wojciech Strusiński, drugi wiceprezes firmy Qumak, opowiadał o szczegółach realizacji i prezentował wizualizacje. Wystawa wyposażona będzie w wiele tzw. kiosków medialnych, ich forma musi być zgodna z charakterem obiektu i elementami zastanymi – system pokręteł i przycisków tych kiosków stylizowany będzie na okres, kiedy elektrownia jeszcze działała. Jednym z przykładów prezentowanych na planszach była makieta elektrowni szczytowo-pompowej. W centrum przedstawione zostaną różne modele przetwarzania energii – nie tylko takie, które funkcjonowały w EC1. Za pomocą technologii mappingowej (projekcji na istniejących obiektach) będzie można pokazać na przykład zachodzące w środku kotłów procesy wytwarzania energii – od momentu podgrzania pary do uruchomienia turbiny i generatora. – To miejsce ożyje – zapowiadał prezes Strusiński.  – Tak jak byśmy zdjęli obudowy pracujących urządzeń.