Uwaga, historyczny dokument | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Uwaga, historyczny dokument

fot. materiały prasowe

Przywilej renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku podpisany przez Władysława Jagiełłę prezentowany jest w Muzeum Miasta Łodzi.
Przez sto lat uznawany za zaginiony, w trakcie przeglądania rodzinnych pamiątek został odnaleziony – najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii naszego miasta do 8 VIII można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Dokument trafił do instytucji dzięki uprzejmości Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.

Dokument renowacyjny dla Łodzi został wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku. Cenny akt przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku, historyczny dokument ujawnił ks. Stanisław Muznerowski, autor pracy „Przyczynki do monografii Łodzi”, wydanej w 1922 r., następnie ślad po akcie zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony. Przywilej renowacyjny z 1433 roku odnawia i rozszerza prawa miejskie dla Łodzi wydane 10 lat wcześniej.  

- Przywilej renowacyjny dla Łodzi wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku na zamku w Kole stanowi dla nas łodzian wyjątkowy i bezcenny dokument. W obliczu zaginięcia przywileju lokacyjnego z 1423 roku przywilej renowacyjny jest najstarszym oryginalnym dokumentem dotyczącym naszego miasta. Jest to dla nas zabytek o nieocenionej wartości historycznej - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Pergamin, zanim został udostępniony zwiedzającym, trafił do Pracowni Konserwacji MMŁ, gdzie w odpowiedni sposób został przygotowany do prezentacji m.in. poprzez umieszczenie go na bezkwasowym papierze.

- Z uwagi na wartość historyczną obiektu oraz jego stan zachowania czas prezentacji dokumentu w Muzeum Miasta Łodzi ograniczony jest do 10 dni. XV-wieczny pergamin prezentowany będzie w Sali Lustrzanej. Muzeum zapewni dokumentowi odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także zadbało o to, aby pergamin nie był wystawiony na działanie światła, które zapala się jedynie w momencie, gdy do gabloty podejdzie zwiedzający - mówi Natalia Scegielniak-Glica, główny inwentaryzator Muzeum Miasta Łodzi

Dokument jest własnością Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument odnaleziony został przez Krzysztofa Laszkiewicza i zidentyfikowany przez niego jako Przywilej Renowacyjny dla Łodzi. Przekazany przez Katarzynę Laszkiewicz z domu Panasiuk do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument przez ostatnie kilkadziesiąt lat był przechowywany przez Rodzinę Panasiuków jako niezidentyfikowana pamiątka rodzinna. 

Na piątek oraz niedzielę MMŁ zaplanowało dwa specjalne oprowadzania, w trakcie których zwiedzający poznają nie tylko historię pałacowych wnętrz i ogrody, ale i historię przywileju renowacyjnego z 1433 roku. Dokument w Łodzi pokazywany jest po raz drugi.

 Oprowadzania odbędą się:

30 lipca (piątek) oraz 1 sierpnia (niedziela), godz. 16
Bilety: 18 zł normalny, 12 zł ulgowy

Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl

Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami