W poszukiwaniu odbiorcy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

W poszukiwaniu odbiorcy

– Polskie muzea, szczególnie te w dużych ośrodkach turystycznych, notują znaczny wzrost frekwencji, co znaczy, że zwiedzanie staje się coraz bardziej popularne – mówi JAN KSIĄŻEK, prezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
– Polskie muzea, szczególnie te w dużych ośrodkach turystycznych, notują znaczny wzrost frekwencji, co znaczy, że zwiedzanie staje się coraz bardziej popularne – mówi JAN KSIĄŻEK, prezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Monika Nowakowska: – Po nieoczekiwanej rezygnacji Marcina Oko, 18 maja tego roku zostałeś wybrany na stanowisko prezesa pierwszej kadencji Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jaką rolę takie stowarzyszenie powinno odgrywać w naszym regionie?
Jan Książek: – Oddział łódzki jest jednym z najmłodszych w kraju – powstał w grudniu 2014 roku. Skupia blisko stu członków i niewątpliwie wpływa na integrowanie środowiska. Polskie muzea, szczególnie te w dużych ośrodkach turystycznych, notują znaczny wzrost frekwencji, co znaczy, że zwiedzanie staje się coraz bardziej popularne. Muzealnictwo województwa łódzkiego nie może oddać tu pola, bo zbiory naszych muzeów należą do znaczących, a i zabytkowe budynki, w których są prezentowane, stanowią atrakcję turystyczną. I ważna sprawa – dobrze przygotowane, sprawdzone zespoły ludzi z pasją. Niestety, nie zawsze docenianych. Stąd rezygnacje doświadczonych i zaangażowanych dyrektorów: Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Miasta Łodzi.

Rok 2015 upłynął pod znakiem zabiegów stowarzyszenia o podwyżki pensji dla muzealników, co było pokłosiem I Kongresu Muzealników Polskich zorganizowanego w kwietniu w Łodzi. W 2016 roku Oddział Łódzki planuje kolokwium dedykowane muzealnemu wystawiennictwu. Czego po nim oczekujesz? 
– Kolokwium zaplanowaliśmy na początek października w Wieluniu i Ożarowie. Ma ono dać koleżeństwu jeszcze większą wiedzę na temat wystawiennictwa – tego sprawdzonego, z przeszłości, ale także współczesnego, poszukującego nowego odbiorcy. Liczę na to, że zostaniemy zainspirowani innowacyjnymi pomysłami, którymi podzielimy się z zespołami swoich muzeów, a następnie z widzem. 

Dla Muzeum Ziemi Wieluńskiej, którego jesteś wieloletnim pracownikiem, a od 2008 roku dyrektorem, ten rok jest szczególny – świętujecie dziewięćdziesięciolecie założenia placówki. 
– Pierwsze Muzeum Ziemi Wieluńskiej Polskiej Macierzy Szkolnej, utworzone przez Felicję z Morzyckich Rymarkiewiczową, funkcjonowało w latach 1926-1939. Obecne otworzono w 1964 roku dzięki staraniom Tadeusza Olejnika, obecnie profesora. Niestety, nie przejęło ono zbiorów przedwojennej placówki, które uległy rozgrabieniu i zniszczeniu. Dziś wieluńskie muzeum oferuje pięć obiektów do zwiedzania: budynek główny i basztę Męczarnia w Wieluniu oraz dwór, wiatrak i oficynę w niedalekim Ożarowie. Placówka jest aktywna wystawienniczo, edukacyjnie i muzycznie, ma również znaczny dorobek naukowy. Muzealnicy z Łodzi i regionu, którzy wezmą udział w kolokwium SMP, zwiedzą większość z tych obiektów.

Jan Książek – wielunianin, historyk, absolwent Uniwersytetu Opolskiego, wieloletni pracownik, a od 2008 roku dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Członek zarządu pierwszej kadencji łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, w maju tego roku został wybrany na stanowisko jego prezesa. Członek zarządu Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi, społecznik i regionalista.