Wycinanki w Opocznie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Wycinanki w Opocznie

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Muzeum w Łowiczu zaprasza na otwarcie nowej, pokonkursowej wystawy czasowej „II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego”. Otwarcie w czwartek 1 II o godzinie 12.00 w siedzibie opoczyńskiego muzeum.
Odwiedzający wystawę zobaczą niezwykle interesujące i kunsztownie wykonane prace blisko 50 uczestników, którzy zgłosili na konkurs 140 wycinanek. Zostały one zakwalifikowane do dwóch kategorii: wycinanka tradycyjna i wycinanka inspirowana. Obok walorów etnograficznych prace prezentują wysoki poziom artystyczny. Zauważalna jest w nich silna kontynuacja regionalnych tradycji wypracowanych przez kolejne pokolenia.

Twórcom w kategorii tradycja, udało się utrzymać wysoki poziom prac, które silnie nawiązują do form regionalnych i źródeł tradycyjnej sztuki. Najliczniej reprezentowane są regiony: łowicki, opoczyński, sieradzki, rawski a także piotrkowski. Świadczy to o żywotności wycinankarstwa na tych terenach.

Równie interesujące prace zgłoszono w kategorii inspiracja. Pokazują one, że tradycyjna sztuka ludowa daje szerokie możliwości eksperymentowania w zakresie formy i kolorystyki oraz może stanowić źródło inspiracji dla sztuki współczesnej i projektowania. Twórcy tradycyjni odwołując się do tradycji tworzą nową i nowoczesną wartość.

Wystawa będzie czynna do soboty 4 maja 2024 r.
  • 01-02-2024 - 04-05-2024

Bilety

Według cennika placówki

Kategoria

Muzea