Wykłady o łodziankach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Wykłady o łodziankach

W Muzeum Miasta Łodzi 14 I zostanie zainaugurowany organizowany wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet cykl wykładów poświęconych łodziankom zapisanym na kartach historii. To pierwsze z wielu przedsięwzięć, które instytucja planuje podjąć, by przywrócić pamięć kobiet, które odegrały ważną, choć często zapomnianą, rolę w historii Łodzi. Na pierwszym spotkaniu goście wysłuchają prelekcji poświęconej łódzkim śladom Katarzyny Kobro – rewolucjonistki rzeźby.
Bohaterkami spotkań oprócz Katarzyny Kobro będą m.in. kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz, aktywistka i nauczycielka Romana Pachucka, lekarka Alina Margolis-Edelman, ogłoszona patronką roku 2022 w Łodzi, aktorka Ida Kamińska, malarka Felicja Pacanowska, opozycjonistka Janina Kończak, lekkoatletka Maria Kwaśniewska-Maleszewska.

W planach jest też wydawnictwo oraz wystawa czasowa, na której zaprezentowane zostaną życiorysy i osiągnięcia kobiet związanych z Łodzią. Kolejny krok to wprowadzenie tych bohaterek do Panteonu Wielkich Łodzian, który stanie się wówczas Panteonem Wielkich Łodzianek i Łodzian.

Muzeum do współpracy przy cyklu zaprosiło Łódzki Szlak Kobiet, fundację, która od lata działa na rzecz pamięci o łodziankach. 
- Łódź jest nieprzypadkowo nazywana miastem kobiet, a wątki kobiece stanowią ważną część lokalnej tożsamości” – mówi Ewa Kamińska-Bużałek, prezes Łódzkiego Szlaku Kobiet. - Swój rozwój Łódź zawdzięczała m.in. pracy włókniarek, ale także działającym tu artystkom, kobietom nauki, działaczkom społecznym. To często postaci słabo znane, jednak o wielkich zasługach i niezwykłych życiorysach. Przedstawienie ich dokonań w Muzeum Miasta Łodzi będzie ważnym krokiem ku przywróceniu należnego im miejsca w pamięci zbiorowej.

Kolejny wykład: 5 II, godz. 16.30
"Grażyna Bacewicz. Portret skrzypaczki"
Cykl "Łodzianki (nie)znane, Muzyka Łodzi"
Współorganizator: Fundacja im. S. Liszewskiego
Partner: Łódzki Szlak Kobiet
Prowadzenie: Anna Musiałowicz

Bilety: 12 zł/ os. (bilet ulgowy), 28 zł/ os. (bilet normalny)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami

Najsławniejsza polska kompozytorka XX wieku, skrzypaczka, emancypantka, racjonalnie myśląca wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich, patronka łódzkiej Akademii Muzycznej, wierząca w determinizm i intuicję, obdarzona poczuciem humoru pisarka, cudowne dziecko  – Grażynka z Księżego Młyna.
Jaka była Grażyna Bacewicz? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać podczas spotkania z okazji 113. rocznicy jej urodzin połączonej z recitalem Jej utworów.

W programie: Trzy utwory charakterystyczne (1932) oraz Mały tryptyk (1956) na fortepian solo, IV Sonata na skrzypce i fortepian (1949) oraz wybór pieśni.
Występują: Urszula Kryger (mezzosopran), Anna Toporkiewicz  (skrzypce) i Anna Liszewska (fortepian).