Wystawa o "Zabij to i wyjedź z tego miasta” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Wystawa o "Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Na wystawę „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” zaprasza Muzeum Kinematografii. Otwarcie 24 II o godz. 17. Wystawa organizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie. Aneksem do niej jest ekspozycja „Postscriptum: Nalepa i Wilk”.
Światowa premiera filmu "Zabij to..." miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w lutym 2020. Wystawa prezentuje autorską metodę Mariusza Wilczyńskiego tworzenia filmu animowanego. Jedna z części ekspozycji zostanie przekształcona we fragment pracowni artysty. Prezentowane szkice, dekoracje, projekty postaci oraz fazy ruchu pozwolą poznać oryginalny proces powstania obrazu.

Po wernisażu zostanie wyświetlony film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (2019), 88’, reż. Mariusz Wilczyński. Wstęp wolny.


W ramach cyklu "Samowyzwalacz, czyli edukacja dla dorosłych" odbędzie się specjalne oprowadzanie po nowej wystawie czasowej - 25 i 26 II o godz. 13 (prowadzenie: Paweł Hapka z Działu Edukacji i Kultury Filmowej, bilet: 10/15 zł).


Mariusz "Wilk" Wilczyński

Reżyser autorskich filmów animowanych, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego). Miał retrospektywy swoich filmów animowanych m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The National Gallery w Londynie, Anthology Film Archives w Nowym Jorku, Pretoria Art Museum w Pretorii, National Museum of Brazil w Brasilii, Tokyo International Forum w Tokio, Pera Museum w Stambule, Muzeum Narodowym w Warszawie i innych.

The New Times nazwał Wilczyńskiego jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej. Jego pełnometrażowy film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach animacji: w Annecy (Specjalna Nagroda Jury) i Ottawie (Grand Prix dla filmu pełnometrażowego). Jako jedyny film animowany dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły, w tym m.in. za najlepszy film.

Aneksem do wystawy będzie druga ekspozycja: „Postscriptum: Nalepa i Wilk” - otwarcie w tym samym czasie (24 II godz. 17). Kameralna ekspozycja złożona jest z prezentowanych publicznie po raz pierwszy zdjęć bluesmana, twórcy zespołów Blackout i Breakout. Autorem większości fotografii jest Mariusz Wilczyński, zafascynowany w młodości gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, z którym połączyła go trwająca blisko 30 lat przyjaźń. Na wernisaż wstęp wolny.

Obie wystawy będą czynne do 18 VI.
Muzeum Kinematografii
  • 24-02-2023 godz 17:00 - 18-06-2023
  • 25-02-2023 godz 13:00
  • 26-02-2023 godz 13:00

Kategoria

Muzea

Adres

pl. Zwycięstwa 1

Kontakt

tel. 42 674 09 57