Manu Summer Jazz Sundays – „Tribute to…” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Manu Summer Jazz Sundays – „Tribute to…”

Manu Summer Jazz Sundays w Manufakturze, fot. materiały prasowe

Jeśli sierpień w Manufakturze, to oczywiście w towarzystwie najlepszego jazzu. W pierwszą niedzielę miesiąca rozpocznie się 12. edycja Manu Summer Jazz Sundays, nagrodzonej w tym roku Jazzową Perłą Łodzi podczas Grand Prix Melomani.
Cykl Manu Summer Jazz Sundays na stałe wpisał się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń w Manufakturze. Impreza od lat cieszy się sympatią łodzian. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – „Tribute to…” ma być hołdem złożonym największym postaciom polskiej sceny jazzowej: Maciejowi Strzelczykowi, Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, Wojciechowi Karolakowi i Zbigniewowi Namysłowskiemu. Muzyczną cześć gwiazdom oddadzą artyści, którzy z nimi komponowali, występowali, przyjaźnili się i razem tworzyli jazz.

Muzykę Macieja Strzelczyka przypomni projekt Piotra Rodowicza, który był częścią ostatniego składu artysty. Strzelczyk był wybitnym skrzypkiem jazzowym i uznanym aranżerem. W trakcie kariery został nagrodzony szeregiem znaczących nagród, m.in. wyróżnieniem na festiwalu Jazz Juniors, Złotym Smyczkiem na Konkursie im. Zbigniewa Seiferta czy nominacją do „Fryderyka”. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wspominać będą m.in. Iza Zając, Jarek Małys i Piotr „Bocian” Cieślikowski.

Matuszkiewicz był jedną z kultowych postaci polskiej sceny jazzowej. Znany saksofonista, student łódzkiej Filmówki odegrał ważną rolę w organizacji tzw. „Zaduszek Jazzowych” Leopolda Tyrmanda w Krakowie. Był także współzałożycielem grupy „Melomani”. Duduś jest także autorem hejnału festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, którego premiera odbyła się na 40. Jazz Jamboree. Nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za muzykę do filmu „Wierna rzeka”, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz zdobywca Złotego Fryderyka.

Wojciech Karolak, który wielokrotnie występował na scenie Manu Summer Jazz Sundays odszedł w 2021 roku. Jego muzyka jest jednak nadal żywa i porusza wiele serc. Karolak grał m.in. w zespole Andrzeja Kurylewicza, był kompozytorem Big Bandu Polskiego Radia, współpracował z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim w Polish Jazz Quartet. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego muzykę wspominać będzie zespół w składzie: Paweł Serafiński, Tomasz Grzegorski, Arek Skolik.

Ostatnia niedziela sierpnia będzie hołdem dla Zbigniewa Namysłowskiego, saksofonisty, kompozytora i aranżera.

Namysłowski ma na „koncie” współpracę z najwybitniejszymi muzykami XX wieku – Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Andrzejem Trzaskowskim czy Michałem Urbaniakiem. Jego muzykę przypomną: Ryszard Borowski, Agnieszka Cypryk, Rafał Grząka i Krzysztof Lenczowski.

Harmonogram koncertów na Małym Rynku Jazzowym w Manufakturze:

7.08 – Tribute to… Maciej Strzelczyk
14.08 – Tribute to… Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz
21.08 – Tribute to… Wojciech Karolak
28.08 – Tribute to… Zbigniew Namysłowski