Soundtrack z „Ciemno, prawie noc” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Soundtrack z „Ciemno, prawie noc”

Marcin Stańczyk, fot. materiały prasowe

2021 rok był niezwykle udany dla Marcina Stańczyka, kompozytora, prawnika i profesora Akademii Muzycznej w Łodzi, artysty pochodzącego z Łęczycy, który od lat jest związany z Łodzią.
W grudniu ukazał się ostatni z trzech albumów monograficznych Marcina Stańczyka wydanych w 2021 roku. Ścieżkę do filmu „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza opublikowała jedna z największych polskich wytwórni płytowych – DUX.

Marcin Stańczyk od lat, konsekwentnie i z sukcesami, prowadzi swą drogę artystyczną. Był uczniem wybitnych kompozytorów, m.in. Zygmunta Krauzego i Ivana Fedelego. Studiował w Łodzi, Rzymie i Paryżu. Tworzy muzykę symfoniczną, kameralną, elektroniczną, sceniczną oraz filmową. Jest autorem nurtu muzycznego własnej koncepcji – akuzmatycznej muzyki instrumentalnej. Ponadto jest laureatem kilkunastu międzynarodowych konkursów kompozytorskich (w tym jako jedyny Polak – zdobywcą japońskiej Toru Takemitsu Composition Award), był ogłoszony „Artystą Rezydentem Miasta Paryża” roku 2014, dwukrotnie nominowano go do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” i pięciokrotnie do Paszportów „Polityki”.

W 2021 roku utwory Marcina Stańczyka ukazały się w prestiżowej wytwórni Kairos, oficynie Anaklasis Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i ostatnio – wydawnictwie DUX. Soundtrack z najnowszego krążka powstał do obrazu „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza na podstawie powieści Joanny Bator (zwyciężczyni Nagrody literackiej Nike 2013). W kinach w Polsce i Niemczech, film z Magdaleną Cielecką, Marcinem Dorocińskim, Agatą Buzek oraz Piotrem Fronczewskim w rolach głównych, obejrzało ponad 150 tysięcy widzów. Film trafił także na listę bestsellerów Empiku i do zestawienia Top 5 Netflixa. „Ciemno, prawie noc” otrzymało nominację do Złotych Lwów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a samą ścieżkę dźwiękową dwukrotnie (w imieniu krytyków i dziennikarzy oraz publiczności) nominowano do nagrody Polska Ścieżka Filmowa 2020.

Udział w nagraniu płyty wzięli słowacka śpiewaczka operowa Ingrida Gapova, orkiestra Sinfonia Varsovia, pianista Grzegorz Gorczyca, trębacz Jan Harasimowicz, flecista Paweł Iwaszkiewicz, a także muzycy związani z łódzką Akademią Muzyczną – Marek Nahajowski (flet prosty) oraz Leszek Kołodziejski (akordeon). Nad całością czuwa dyrygent i wybitny interpretator muzyki nowej Szymon Bywalec.

Płyta została wydana w kooperacji z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Więcej informacji: http://www.dux.pl/stanczyk-dark-almost-night-sinfonia-varsovia-bywalec.html

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=gwibIkkLV7A

Kategoria

Muzyka