Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Z dużym rozmachem zorganizowane zostały I Mistrzostwa Polski w Tańcach Narodowych. Nowoczesna hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Rokicińskiej w Ujeździe wypełniła się kilkuset młodymi tancerzami z wielu stron Polski.
Koncert galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zachwycił licznie zgromadzoną publiczność w Hali Sportowej w Wolborzu. Doszedł on do skutku dzięki Szkole Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu.
RECENZJA. To, co w kunszcie wokalnym Aleksandry Kurzak najbardziej zachwycające, to unikatowa rozpiętość odcieni dynamicznych i interpretacyjnych, osiągana przez śpiewaczkę na krótkich odcinkach, często na przestrzeni jednej zaledwie nuty. Pisze Magdalena Sasin.
Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” na czele z Łukaszem Kwietniem wspaniale promuje patriotyczne śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. Czyni to przy wsparciu lokalnych władz samorządowych Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także Miejskiego Centrum Kultury.
W tym roku mija 50. rocznica tragicznej i przedwczesnej śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tego powodu 2019 rok UNESCO ogłosiło rokiem najsłynniejszego polskiego muzyka i kompozytora jazzowego, a w piotrkowskim Centrum Idei Ku Demokracji odbył się wyjątkowy koncert…
Znakomite efekty przynosi współpraca Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku z Piotrkowską Orkiestrą Kameralną pod kierunkiem Ewy Izydorczyk-Grzelak. Podczas koncertu „Moniuszkowcy Moniuszce w 200. rocznicę urodzin” publiczność mogła usłyszeć nowy program, w którym zaprezentowano kompozycje autorstwa nie tylko ojca polskiej opery narodowej.
RECENZJA. Już dawno biblioteki przestały być jedynie wypożyczalniami książek, a stały się centrami kultury. Organizują spotkania z pisarzami, projekcje filmów i dyskusje z reżyserami, warsztaty i konkursy literackie i plastyczne – możliwe inicjatywy ogranicza jedynie wyobraźnia, bo i z brakiem funduszy można sobie jakoś poradzić. O płycie "Zawierszowani" pisze Bogdan Sobieszek.
WYWIAD. Leśmian to inna poetyka, z mojego punktu widzenia pozwalająca sięgnąć po bardziej psychodeliczne środki wyrazu. Tuwim bardziej osadza nas, mimo wszystko, w pewnym konkrecie – mówi Agnieszka Kowalska-Owczarek z zespołu Agnellus. Rozmawia Łukasz Kaczyński.
Kochasz muzykę rytmiczną? Marzysz o poznaniu i posłuchaniu jazzmanów z Nowego Jorku? Michał Urbaniak, światowej klasy skrzypek, kompozytor, saksofonista, zaprasza na XIII edycję Urbanator Days
Rozmowa z Kaludi Kaludovem, światowej sławy tenorem.