Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Uczyliśmy się tej muzyki dogłębnie, starając się dotrzeć do korzeni. Nie było tak, że parę temacików ludowych przerabiamy na alternatywę. W tym, co gramy, cały czas miał być autentyczny puls oberkowy – mówi gitarzysta jazzowy MAREK KĄDZIELA z zespołu Odpoczno. W marcu ukazała się ich debiutancka płyta z muzyką opoczyńską.
13 stycznia przy ul. Piotrkowskiej została odsłonięta mosiężna płyta dedykowana jednemu z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów - Zdzisławowi Szostakowi.
– Dziś sława stała się celem samym w sobie, ludzie są znani z tego, że są, nie dlatego, że coś sobą reprezentują. Liczy się obecność w mediach, liczba „lajków” na portalach, czysta statystyka. Żadna treść intelektualna czy emocjonalna – mówi ANITA LIPNICKA.
Brakuje nam w Polsce liderów, mistrzów, takich jak Jan Nowak-Jeziorański, Jan Karski czy ksiądz Józef Tischner, Jan Paweł II. Ich poglądy były jednoznaczne, z odwagą piętnowali pewne zachowania. Zostało nasze pokolenie, a za nami nie ma żadnego duchowego zaplecza. Nie ma lidera, do którego można przyjść z pytaniem: „co mam robić” - przyznaje SYMCHA KELLER, wieloletni przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, który wraca do grania muzyki.
Nie myślę o sobie jako o artystce awangardowej. Ale jeśli się wpisuję w to określenie, to się cieszę, bo forma eksperymentalna jest mi bliska. Staram się przekraczać ograniczenia, konwencje – to, co już zasłyszałam lub zobaczyłam, jest dla mnie przeszłością. Zawsze trzeba iść krok dalej.
Eksperymenty mogą być udane lub nieudane. Co jest kryterium tego rozróżnienia? - mówi w rozmowie z Piotrem Groblińskim ALEKSANDRA CHCIUK, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka, dwa lata temu ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi w pracowni Józefa Robakowskiego. Jej ostatni film traktuje o chmurach dźwiękowych.
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI*, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego.
Długimi i gromkimi owacjami na stojąco – zarówno po pierwszej, jak i po drugiej części koncertu – publiczność nagrodziła wykonawców finałowego koncertu Rubinstein Piano Festival.
Muzyczną bombę energetyczną w polsko-angielskim repertuarze zaprezentował w Wytwórni Tomasz Organek wraz z zespołem. Wokalista urodzony w Suwałkach szalał po scenie z gitarami, które dość często wymieniał. Nazwanie go wulkanem ekspresji nie będzie przesadą.
Michael Nyman będzie główną gwiazdą tegorocznej 9. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który odbędzie się w Łodzi w dniach 26-29 października.
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego