14. Geyer Music Factory | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

14. Geyer Music Factory

Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, fot. materiały prasowe

14. Geyer Music Factory – festiwal muzyczny na dziedzińcu Białej Fabryki – odbędzie się pod hasłem „Filmowe partytury”. Artyści zaprezentują jazzowe i popowe aranżacje znanych utworów filmowych i musicalowych. Poza koncertami w programie oprowadzania po wystawach stałych Centralnego Muzeum Włókiennictwa i spacer po ulicy Piotrkowskiej, skupione wokół filmowych wątków w historii Łodzi.
Wystąpią: Big Band Fabryka Wełny z muzyką z filmów o Bondzie (30 VI), Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki z kompozycjami z hollywoodzkich produkcji (7 VII), Zagan Acoustic & Aga Brenzak z utworami z musicali (14 VII), Paulina Grochowska, Małgorzata Nakonieczna, Michał Grobelny, Kamil Zięba z zespołem z piosenkami z filmów Disneya (21 VII). Organizator to Fundacja Mozart i Ty, partner – CMWŁ.


Program:

30.06 godz. 21.00
Big Band Fabryka Wełny
The Best of James Bond Music


Temat muzyczny autorstwa Monty’ego Normana towarzyszy filmom o Bondzie od samego początku, jego fragment pojawia się tradycyjnie w scenie otwierającej i jest jedną z muzycznych wizytówek kina. W premierowej odsłonie Big Band Fabryka Wełny zmierzy się z James Bond Theme i wieloma innymi przebojami światowej kinematografii, m.in.: On Her Majesty's Secret Service, Goldfinger, You Only Live Twice, A View to a Kill, Writing’s on the Wall.

7.07 godz. 21.00
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
The Hollywood Fantasy | Film & Tango


Duo Mikołajczyk & Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący stereotypy w zakresie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov opisał zespół jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument”.
W programie koncertu znajdą się utwory takie jak: The Hollywood Fantasy (W. Kostrzewa), Por Una Cabeza (C. Gardel, Zapach kobiety) czy I’ve Seen That Face Before (Libertango) (A. Piazzolla, G. Jones – Frantic).
Karolina Mikołajczyk – skrzypce
Iwo Jedynecki – akordeon

14.07 godz. 21.00
Aga Brenzak & Zagan Acoustic


Filmowe Musicale Zagan Acoustic to zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat występują na estradach w Polsce i Europie. W repertuarze koncertu znajdą się piosenki obecne w filmach oraz musicalach. Wśród nich: Koty, Chicago, Cabaret, Piękna i Bestia, Anastasia, West Side Story czy Porgy and Bess.
Aga Brenzak — śpiew
Paweł Zagańczyk — akordeon
Joachim Łuczak — skrzypce
Przemysław Skałuba — klarnet, saksofon sopranowy
Jarosław Stokowski — kontrabas

21.07 godz. 21.00
Paulina Grochowska, Małgorzata Nakonieczna, Michał Grobelny, Kamil Zięba
Piosenki z bajek Disneya


Największe przeboje Disneya – z takich filmów jak Król Lew, Kraina lodu czy Vajana. To wszystko za sprawą wspaniałych wokalistów, których głosy możecie usłyszeć w wielu produkcjach Disneya.
Zespół towarzyszący:
Rafał Łępa — piano
Łukasz Belcer  — gitara
Marcin Markuszewski — bas
Michał Piotrowski — perkusja

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

30.06 godz. 20.00 - „Ziemia obiecana” - oprowadzanie po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” (parter)


„Ziemia obiecana” Reymonta to najsłynniejsza powieść o Łodzi. Doczekała się dwóch ekranizacji: w 1927 oraz 1974 roku. Druga, najsłynniejsza ekranizacja – w reżyserii Andrzeja Wajdy – to jedno z największych dzieł polskiej kinematografii. Film był nominowany do Oscara w 1976 r., z czym wiąże się anegdota obrazująca łódzki przemysł początku lat 70. XX w. Amerykańscy krytycy po obejrzeniu filmu nie mogli uwierzyć, że za żelazną kurtyną, w biednej Polsce mógł powstać film o tak ogromnym budżecie na scenografię. Nie wiedzieli jednak, że plenery wykorzystane w filmie to oryginalne wnętrza fabryk, niewiele różniące się od tych opisanych przez Reymonta. Podczas oprowadzania po I części wystawy zwiedzający będą mieć okazję do obejrzenia wnętrz, teraz już muzealnych, w jakich działa się akcja powieści.

7.07 godz. 19.00 - „Łódź filmowa” - spacer po Piotrkowskiej

Piotrkowska – najważniejsza ulica Łodzi ma też swoje oblicze filmowe. Jej sceneria stała się tłem akcji wielu polskich filmów. Spacer po Piotrkowskiej w filmowej odsłonie będzie okazją do przypomnienia najciekawszych z nich.

14.07 godz. 20.00 - „Moda w filmie” - oprowadzanie po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” (2 piętro)

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie dotyczyć będzie zjawisk zachodzących w polskiej modzie drugiej połowy XX w. Zwiedzający dowiedzą się o najważniejszych kreacjach w polskim i zagranicznym filmie, a także o stylizacjach ze srebrnego ekranu, które stały się inspiracją dla wielu pokoleń.

21.07 godz. 20.00 - „Kino i telewizja w XX wieku” - oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”

Wystawa opowiada o Łodzi poprzez historie osób żyjących na przestrzeni XIX i XX w. Podczas oprowadzania zwiedzający dowiedzą się więcej o czasie wolnym łodzian w XX wieku, m.in. o popularnych wtedy kinach, najchętniej oglądanych tam filmach, pierwszych telewizorach i dostępnych stacjach telewizyjnych. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie możliwość zajrzenia do willi Światłowskiego, której wnętrza pojawiły się w amerykańskim filmie grozy o nawiedzonym domu pt. „House” z 2008 r.


Bilety na koncerty dostępne są od 31 V od godz. 12 na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w dniach otwarcia muzeum. Na oprowadzania i spacer obowiązują zapisy: gmf@cmwl.pl lub tel. 500 529 365. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorem 14. edycji festiwalu jest Fundacja Mozart i Ty. Projekt zapewnia dostępność koncertów i oprowadzań dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym. Osoby niedosłyszące będą miały możliwość skorzystania z odbiorników sygnału ze słuchawkami. Zapotrzebowanie należy zgłaszać mailowo pod adresem gmf@cmwl.pl najpóźniej do środy przed danym koncertem.