16. Letnia Akademia Jazzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

16. Letnia Akademia Jazzu

Les Frères Smith, fot. Alain Cachat

Tegoroczna Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 11 VII i będzie trwała aż do 31 VIII. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu, znani i cenieni muzycy tego gatunku oraz debiutanci, którzy dopiero zaczynają swoją jazzową przygodę.
11 lipca, podczas koncertu inauguracyjnego 16. Letniej Akademii Jazzu, wystąpi John Scofield Solo. To amerykański gitarzysta, uważany za jednego z najwybitniejszych oraz najbardziej wpływowych gitarzystów w całej historii jazzu. Współpracował m.in.: z Milesem Davisem, Joe Lovano czy Joe Hendersonem, a na swoim koncie ma ponad 30 wydanych albumów. Charakterystyczne brzmienie, różnorodność stylistyczna oraz mistrzowska improwizacja sprawiają, że obok muzyki Scofielda nie można przejść obojętnie. Będzie to pierwsza wizyta tego muzyka w Łodzi.

W czwartek, 13 lipca na scenie pojawi się Tropical Soldiers in Paradise. Siedmioosobowy zespół tworzy muzykę inspirowaną jazzem, hip-hopem, afrobeatem oraz rytmami latynoamerykańskimi. Zgrabnie łączą przy tym kojące melodie z eksplozywnymi improwizacjami. W drugiej części wieczoru wystąpi Skalpel, czyli nasz rodzimy duet nu jazzowy, tworzony przez Marcina Cichockiego i Igora Pudłę. Artyści tworzą muzykę inspirując się jazzem z lat 60. i 70., a ich didżejskie miksy można było usłyszeć w radiu BBC. Niezwykle umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością, serwując odbiorcom zupełnie nowe, niesamowite brzmienie.

Kolejny koncert odbędzie się 20 lipca. W pierwszej części wieczoru usłyszymy Suzanne, czyli trzech młodych Artystów pochodzących z Francji. Tworzą harmonijne kompozycje, po drodze łącząc improwizację z tradycyjnymi rytmami. W drugiej części wieczoru wystąpi Bastrada Trio & João de Sousa prezentując autorskie aranżacje i opracowania utworów odnoszących się do tradycji gatunku jazzu i fado. Bastrada to zespół powołany do życia przez Pawła Szamburskiego, Tomasza Pokrzywińskiego oraz Michała Górczyńskiego, w którym Artyści podejmują próbę reinterpretacji muzyki dawnej – śpiewy chorałowe, motety, litanie. João de Sousa to portugalski wokalista i gitarzysta, który mieszka i tworzy w Polsce. Inspiruje go muzyka jazzowa, alternatywna czy fado, a na swoim koncie ma 3 autorskie płyty.

27 lipca, czyli na zakończenie warsztatów INTL Jazz Platform, na scenie Wytwórni wystąpi Goran Kajfeš Subtropic Arkestra. To jeden z najpopularniejszych szwedzkich muzyków jazzowych, który na co dzień współpracuje z różnymi zespołami jazzowymi i free-jazzowymi. W 2012 roku założył swoją orkiestrę Subtropic Arkestra, z którą koncertuje w Europie.

Kolejny koncert został zaplanowany na 10 sierpnia. Wówczas na scenie pojawi się Jazzowy Chór Wytwórni, który działa pod auspicjami Fundacji Wytwórnia od 2012 roku. Od samego początku prowadzony jest przez dyrygenta Macieja Salskiego. Grupa wydała dwie płyty, a ich covery i wyszukane aranżacje utworów jazzowych cieszą się popularnością na łódzkiej i ogólnopolskiej scenie. Druga część wieczoru należeć będzie do Ewy Bem, która wystąpi z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego. Artystka nazywana Pierwszą Damą Polskiego Jazzu to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek jazzowych. Tworzy niezwykłe wokalne kreacje i urzeka muzykalnością. Zdobywczyni wielu nagród, w tym Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Autorka utworów takich jak „Moje serce to jest muzyk” czy „Żyj kolorowo”, które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki.

Przedostatni koncert  przypada na 17 sierpnia. Tego wieczoru wystąpi – po raz pierwszy w Polsce – Les Freres Smith, niezwykle barwna orkiestra z Paryża. Ich muzyka to połączenie ethno-jazzu z soulem i afrobeatu z transowymi rytmami. Koncerty zespołu to przede wszystkim porywające melodie, żywiołowość oraz wyjątkowa energia, która sprawia, że ludzie chcą tańczyć. Ciekawostką jest, iż wszyscy muzycy noszą to samo nazwisko – Smith!

Koncert finałowy 16. Letniej Akademii Jazzu odbędzie się 31 sierpnia. Na scenie wystąpi Piotr Damasiewicz z projektem Into the Roots – Watra. Piotr Damasiewicz jest trębaczem, multiinstrumentalistą, kompozytorem. W swojej twórczości sięga do jazzu, muzyki klasycznej, etnicznej, a także współczesnej i improwizowanej. Into the Roots – Watra to najnowszy album Artysty, na którym usłyszymy połączenie tradycyjnego jazzu z beskidzką muzyką góralską. Muzyka z okolic Babiej Góry została połączona z dźwiękami świata dając efekt awangardy i etniczności.

Koncerty w ramach INTL Jazz Platform


Kreatywne warsztaty INTL Jazz Platform to stały punkt podczas Letniej Akademii Jazzu. W tym roku odbędą się w terminie 23-27 lipca. Dzięki nim muzycy jazzowi mogą szlifować swój warsztat pod czujnym okiem wykwalifikowanej, zagranicznej kadry. Warsztatom towarzyszą koncerty mistrzowskie, dostępne także w ramach karnetu na 16. Letnią Akademię Jazzu. W tym roku wystąpią m.in.: PESH, Maciej Obara, Mary Lattimore, Hoshii czy Linda Fredrikssen.


• Bilety (miejsca siedzące, nienumerowane): 40 zł z kartą zniżkową / 50 zł bez karty zniżkowej;

• Bilety na koncert 11 VII (miejsca siedzące, nienumerowane): 100 zł z kartą zniżkową / 110 zł bez karty zniżkowej;

• Karnety festiwalowe (obejmujące wszystkie koncerty): 170 zł z kartą zniżkową / 180 zł bez karty zniżkowej;
Klub Wytwórnia
  • 11-07-2023 - 31-08-2023

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Łąkowa 29