Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tradycyjną muzykę ludową łączącą motywy polskie i żydowskie zaprezentowała w Łódzkim Domu Kultury warszawska Kapela Niwińskich. Był to materiał z wydanej w zeszłym roku płyty „Czas wesela”. Publiczność nie poprzestała na słuchaniu ciekawych „nut”: młodzi ludzie ruszyli do tańca, bo takie jest podstawowe przeznaczenie wiejskiej muzyki.
Zmarł Dominik Połoński, wirtuoz wiolonczeli, absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Zwycięzca wielu konkursów, a wśród nich Konkursu im. Tansmana w Łodzi (2000), laureat Paszportu Polityki (2003), członek Polskiej Orkiestry Festiwalowej Krystiana Zimermana. Działał w radzie programowej łódzkiej Fundacji  Instytut Teatralny im. M Hertza. Mąż i ojciec.
W kutnowskim  Centrum Teatru Muzyki i Tańca już po raz piąty odbędzie się Festiwal „Świat muzyki, muzyka świata” w dniach 8-15 VII. Pierwszego dnia organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Halszki Wierzbickiej „Ameryka Południowa. Kolory” oraz koncert Karoliny Skrzyńskiej. W kolejnych dniach – na koncerty takich wykonawców jak: Diri Levsky, Joao de Sousa, Hamesh, Jakim Cudem, Madrugada i Kapela Timingeriu (na zamknięcie festiwalu).
– Wszystkie moje piosenki są na YouYubie, a jedno z wykonań „Nie liczę godzin i lat” ma ponad 30 milionów odsłon, obserwuję, że każdego dnia jest po kilka tysięcy odtworzeń, więc ludzie nadal chcą tego słuchać – mówi Andrzej Rybiński, wybitny polski piosenkarz i muzyk, a także aranżer i kompozytor, który wraz z synem Kacprem wystąpił podczas finału „Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej Przystanek 60 +  – fotografia i literatura" w Łódzkim Domu Kultury.
23 PAŹDZIERNIKA 2018 - 23 PAŹDZIERNIKA 2018

5 MINUT DLA OBERKA

Łódzki Dom Kultury organizuje Ogólnopolski Konkurs Tańca ludowego 5 MINUT DLA OBERKA! Uczestnicy będą mogli zmierzyć się w dwóch kategoriach tanecznych: tradycyjnej dla par autentycznych i stylizowanej dla zespołów tańca ludowego.
Artur Andrus, Anita Lipnicka, Etnos Ensemble, Młynarski Plays Młynarski, Kuba Stankiewicz, L.Stadt, Tromb Quartet i Marcin Wyrostek. To tylko kilku artystów, którzy zagrają podczas tegorocznych "Kolorów Polski". Właśnie poznaliśmy program 19. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej. Na festiwalowej mapie znajdą się nowe miejsca.
Czerwiec w Miejskim Domu Kultury w Radomsku pełen jest atrakcji. Jedną z nich jest spotkanie z muzykiem Łukaszem Komalą. Rozmowa i koncert tego uzdolnionego artysty odbędzie się w ramach Salonu Sztuki już 16 czerwca o godz. 17.00.
Roześmiana grupa dzieci w zaaranżowanej na scenie indiańskiej wiosce sprawdza, czy łuk był pierwowzorem harfy, uczniowie ze szkoły podstawowej próbują sił w grze na perkusji, a niemowlaki na kolanach rodziców wysłuchują melodii kołysanek – w najmłodszym wieku otwierają się wszystkie muzyczne bramy.
Dwie sławy operowego świata na jednej scenie – solo oraz w duecie. 27 maja w Filharmonii Łódzkiej zaśpiewali: Mariusz Kwiecień, baryton występujący w londyńskiej Covent Garden, monachijskiej Bayerische Staatsoper czy nowojorskiej Metropolitan Opera oraz Joanna Woś, primadonna Teatru Wielkiego w Łodzi.
Trwa nabór do udziału w Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC), który odbywa się podczas festiwalu Transatlantyk (w tym roku w Łodzi od 13 do 20 lipca). To jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu! Zgłoszenia przyjmowane są do 13 lipca.