Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trzecia edycja łódzkiego New York Festiwalu to już historia. Ubiegłoroczny triumfator Vermis swoim zeszłorocznym występem wysoko zawiesił poprzeczkę, jednak tegoroczni uczestnicy nie zawiedli. Rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta i nie obyło się bez zaskoczeń.
W Pabianicach powstaje Fabryka Kultury – przestrzeń, która możliwościami ma dorównywać tak renomowanym adresom jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Prace przebiegać mają w ekspresowym tempie. To prywatna inicjatywa biznesmena i mecenasa kultury Andrzej Furmana, jednego z najbogatszych Polaków. Pisze Łukasz Kaczyński.
– Taniec zespołowy uczy dyscypliny. Dla młodych dziewcząt to prawdziwa szkoła życia i wzajemnego szacunku. W dobie konsumpcjonizmu, pogoni za sukcesem, kiedy młodzież część życia przenosi do Internetu, pokora tancerza jest cechą bogów – mówi Tomasz Balcerek, muzyk, instruktor tańca, choreograf, który prowadzi piotrkowski zespół taneczny Kontra.
Wrocławski zespół Jan i Klan zdobył pierwszą nagrodę 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2018. Nagrodę im. Andrzeja Koczewskiego jury przyznało zespołowi Córas & Papas z Żyrardowa.
9 marca ukazała się płyta „Lunatyk” Radosława Bolewskiego (śpiew, perkusja) i Macieja Tubisa (fortepian, syntezatory), znanych łódzkich muzyków, wykładowców Akademii Muzycznej.
Ukazała się debiutancka płyta zespołu Odpoczno. To niesamowita propozycja łącząca tradycyjną muzykę ludową z rockiem i jazzem, biały śpiew, typowy rytm i  skrzypce z gitarą elektryczną i perkusją. To wciąż jest muzyka z Opoczyńskiego, choć jednocześnie coś już zupełnie innego.
Łódzki zespół Odpoczno wydaje debiutancki album. Premiera 8 marca 2018 r. Muzyka, którą gra grupa, sięga głęboko do źródeł, ale słychać w niej także dźwięki współczesnego świata.
W niezwykle mroźny lutowy wieczór do Łódzkiego Domu Kultury zawitała Grażyna Łobaszewska wraz z zespołem Ajagore, z którym współpracuje już od ponad jedenastu lat. Wspólnymi siłami postanowili rozgrzać przemarzniętych łodzian. Udało im się to perfekcyjnie.
Jeżeli komuś się wydawało, że Anita Lipnicka najlepsze lata kariery ma już za sobą, to był w poważnym błędzie. Urodzona w Piotrkowie Trybunalskim piosenkarka przeżywa drugą młodość, zarówno prywatnie, jak i artystycznie. Udowodniła to podczas czwartkowego koncertu w Wytwórni.
W latach 2016-2017 Marcin Stańczyk, pochodzący z Łęczycy łódzki kompozytor, reprezentował Polskę w programie „16+1”, obejmującym współpracę gospodarczą, handlową i kulturalną między Chinami a 16 krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Przed powrotem do kraju poprosiliśmy go o podzielenie się doświadczeniami w kontakcie z kulturą tak odmienną od europejskiej.